Bebeğinin ölümünden doktoru mesul tutmuştu, hastane yönetimi açıklama yaptı

Kocaeli’de özel aynı hastanede mevlit açmak talip tüvana eş, bebeğini kucağına almaya hazırlanırken, cenazesiyle karşılaşması neticesinde doktorun ihmali olduğunu söyleyerek şikayetçi oldu. Olayla ilişkin açıklama özne şifahane başhekimi Erhan Tevazulu, “Hastamız ve bebeği ile ait bütün tıbbi görevlerimizi cümle namına getirdik. Tamlık ailenin acısını paylaşıyor, başsağlığı ve çıdam diliyoruz” dedi.

Olay, geri Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Özel Akademi Hastanesi’nde meydana geldi. 25 yaşındaki İlayda Menteş, hamileliği boyunca benzeri hastanede kontrollerini yaptırdı. Akşam sancıları başlayan Menteş, Özel Yüksekokul Hastanesi’ne gitti. İlayda Menteş ve ailesi, iddiaya göre doktorun halı yer maçında olması cihetiyle gece doktora ulaşamadı. Sabaha büyüklüğünde hastanede mütezayit İlayda Menteş, doktorun düzentileme saatinde hastaneye gelmesiyle sondaj oldu. İddiaya bakarak, Jinekoloji ve Veladet Uzmanı Op. Dr. Y.Ç. geçmiş muayenede aynı sav olmadığını söyleyerek, tahminî 3 saat bilahare bebeğin sezaryen ile alınması gerektiğini ifade etti. Ocak, ameliyathane kapısında annenin 30 dakika beklediğini ve bu süre süresince bebeğin öz dışkısını yemesi sebebiyle boğulduğunu doğacak sürdü. Familya, doktorun ihmali olduğunu söyleyerek şikayetçi oldu.

“Züğürt tek gecikme olmadan 10 zaman içerisinde operasyona alınmıştır”

Konuya ilgilendiren izah fail Hususi Kocaeli Yüksekokul Hastanesi Başhekimi Dr. Erhan Uysal, “Op. Dr. Y.Ç.’nin kişi hususi kliniğinde takibini gerçekleştirdiği hastalanmış İlayda Menteş, doktorun yönlendirmesiyle hastanemize yatırılmıştır. Doktorun yaptığı son kontrollerin ardından sezaryen kararı verilmesi ile gelişigüzel sayrı hiçbir teehhür olmadan 10 an içerisinde operasyona alınmıştır. Mekonyum aspirasyonu (Bebeğin kakasının, amnion sıvısının koku borusuna ve akciğerlerine kaçmasıdır.) neticesinde bebekte teneffüs ve kardiyak arrest (Kalbin pompalama fonksiyonunun durması ve ihtisas atımının ağız ağıza sona ermesi halidir.) mütekâmil olup, yenidoğan yavaş hizmet ekibimiz, çocuk hekimimiz, duyum yitimi ve ameliyathane ekibimizin tüm müdahalelerine karşın bebeği yetişmek maalesef kabil olmamıştır. Esas ameliyathane takibinden bilahare servisi alınmıştır. Umumi durumu dolgunca olup taburcusu planlanmaktadır. Konu ile ilişik tekmil bilgelik ve evraklar adli makamlara doğrulama edilmiştir. Hastamız ve bebeği ile ilgilendiren yekpare tıbbi görevlerimizi umum yerine getirdik. Umum ailenin acısını paylaşıyor, başsağlığı ve sabır diliyoruz” diye konuştu. – KOCAELİ

Share: