Batman’da huzura mülaki Sason Kanyonu’nda doğa yürüyüşü

Batman’daki Sason Kanyonu kavuştuğu huzurla doğaseverleri ağırlıyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu İl Temsilciliği ve Diyarbakır Tabiat Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) organizesiyle benzeri araya mevrut dağcılar ve bölge illerindeki farklı meslek gruplarından 105 doğasever Sason ilçesindeki kanyonda 6 saat süren yürüyüş gerçekleştirdi.

DİDOSK Yönetim Kurulu üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, reviş yaptıkları parkurun bölgenin yeryüzü iyice kanyonlarından biri olduğunu belirterek, bu alanın turizme kazandırılmasını beklediklerini söyledi.

Keyifli ve evire çevire bire bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini rapor eden Karahan, Sason Kaymakamı Meram Mete’ye misafirperverliği için teşekkürname ettiklerini belirtti.

Türkiye Alpinizm Federasyonu ve DİDOSK Umumi Heyet üyesi Yeliz Çuban üstelik kanyonu haddinden fazla beğendiklerini eskimemiş aynı parkurda yol yapmaktan bahtiyarlık duyduklarını rapor etti.

DİDOSK Umumi Heyet üyesi Mücahit Atmaca ise kanyonda yürürken bazen doğaseverlerin zorlandığını anlatarak, bereketli bire bir motivasyonla devam ederek yürüyüşü tamamladıklarını aktardı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Adnan Koz, doğada sportif gayeli gidiş boşaltmak isteyenlere bu kanyonu önerdiğini belirterek, tekmil doğaseverleri bu kanyona davet ettiğini söyledi.

Doğasever Ulvi Demir bile bu yürüyüşle Batman’daki saklı katıksız bir güzelliği elan görme fırsatı bulduklarını dile getirerek, “Herkesi buraları keşfetmeye bekliyoruz. İnsanların doğayı korumaları ve gelecek nesillere aktarmaları gerektiğini düşünüyorum.” dedi.Share: