Balıkesir’in koy ilçelerinde zeytinyağında faziletli verim sevinci

Edremit Körfezi’nde ortalık zeytin hasadı yaklaşırken ağaçlardaki efdal ürün üreticiyi umutlandırdı.

Körfez bölgesinde kısaca 13 milyon zeytin ağacının bulunduğu Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç ilçelerindeki arazilerde bugünlerde sofralık zeytinler toplanıyor.

Hem ağaçlardaki devam tutumunun fazla olması hem de erken sıkımda görülen faziletli verim, ay sonuna akilane başlayacak kontekst zeytin hasadı üzere üreticileri mutlu ediyor.

Körfezde sabık yıla bakarak zeytinyağı üretiminde iki intaç artım bekleniyor.

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, AA muhabirine, körfezde on binlerce kişinin 5 kamer boyunca zeytin ve zeytinyağı işinde fiilen geçimini sağladığını söyledi.

Bölgede bu sezon 40-45 bin titrem zeytinyağı rekoltesi beklediklerini belirten Semerci, “Üretimin çok olması bölgede bunaltıcı anlamda ayrımsız kazançlı elektrik doğuracak. Zımnında havza halkı yerine bundan serencam mertebe memnunuz. Hem müstahsil hem bu işte çalışan emekçi kardeşlerimiz bundan faydalanmaktalar. Umuyorum güzel bir zaman geçiririz ve ihracatımıza da muhteşem katkısı evet.” dedi.

İtalya ve İspanya’da zeytinyağı üretiminde bu zaman düşüş öngörüldüğünü bildiren Semerci, Türkiye’dahi ise tersi tıpkısı durumun yaşandığını dile getirdi.

Türk zeytinyağının dünyaya tanıtılması üzere bunun haddinden fazla büyük benzeri fırsat olduğunu vurgulayan Çucu, “Bu yıl yayın verimimiz çok fena hâlde. Sıkıldığı antlaşma yüzde 12 ila 15 yağ aldığımız ürünlerden bu yıl yüzdelik 20 ila 30 yayın aldığımızı görüyorum. Bu nicelik çok gani tıpkısı rakamdır. Zeytinin içindeki su azlığı nedeniyle fabrikalarımız bu yıl biraz fazla hisse senedi yapacak amma onlar dahi üretimden memnun.” diyerek konuştu.

“Hasat sezonuna aceleci başladık”

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal bile Edremit Körfezi’nde üretilen zeytinyağının acun çapında nam kazandığını, üreticinin yüzünü güldüren bire bir mevsim geçirdiklerini belirtti.

Ayvalıklı zeytin ve zeytinyağı üreticisi Mustafa Kürlek, “İtalya ve İspanya’üstelik verim bir iki olduğu için oradan bunaltıcı aynı rica var. Bizdeki aşkın ürünlerin üstelik oralara ihraç edileceğini öngörüyoruz.” ifadesini kullandı.

Üreticilerden Halil Saka ise Türkiye’da zeytin ve zeytinyağı üretiminde geçen sezona göre bu ahit rekoltenin iki katına çıkmasının beklendiğini anlattı.

Sucu, “Hasat sezonuna aceleci başladık. İlimizde sabık yıla bakarak rekoltede çetin artış var. Ürünümüz bereketli tür amma tığ bire bir kalitede üretimi gerçekleştirebilirsek o ant kudretli oluruz.” değerlendirmesini yaptı.

Share: