Balıkesir ruzname haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’de dolgun küşat töreninde konuştu: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi takkadak fiyatlardaki dalgalanmayla mücadele ediyor, insanlarımızın gelirlerini kullanılmamış bedel seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı “Balıkesir OSB, Çamlık Ulus Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Sair Projelerin Dolgun Küşat Töreni”hangi katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, zaman insanların güvenliğini, huzurunu, işini, aşını geleceğini dulda üzerine yerleşmiş idare anlayışıyla Türkiye’yi içeride ve dışarıda tamam badirelerden çıkartarak yola devam ettiklerini söyledi.

Sadece bununla kalmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” kabilinden kullanılmamış vizyonlarla gençlere bırakacakları balaban ve etkili Türkiye’nin inşası üzere çalıştıklarını dile getirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye genelinde 76 üniversite varken bu sayının 208’e çıktığını, 81 vilayetin tamamında üniversitenin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Muş’tan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Bundan Sonra profesörlerimiz, doçentlerimiz, hocalarımız Iğdır’a gitsin, Ağrı’evet gitsin, Muş’a gitsin. Zımnında yavrularımızı orada eğitsinler, orada yetiştirsinler. Oralardan çıktı bakıyorsunuz bir numara adına mezun olan yavrularımız var. Buraya durup dururken gelmedik. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye. Yaptığımız faziletli ücret artışlarıyla işçisinden memuruna, emeklisinden sosyal müzaheret alanına herkesin birlikte saha aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs? 45 liracıktı. Demin burs 850 teklik oldu. Doktora öğrencilerininki minimum ücrete imdi. İnşallah yılbaşında tekmil bu kesimlerin durumlarını tekrar düzenleyerek, bol bolamat kayıplarını biraz daha telafi edecek adımları atacağız.”

“Mösyö Kemal, sen tek madde yapamazsın”

Türkiye’nin zihayat tıpkısı devlet olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bizim bu ülkeye yaptığımız yer şişman hizmetlerden biri, sakat Türkiye’nin hastalıkları beyninde düzlük alan amme mali dengesindeki bozulmalara müsaade vermeyişimiz olmuştur. Vaktiyle harç alınıyordu öğrencilerden. Bu harç sebebiyle çoluk çocuk hatırlayın, boykotlar yapılıyordu. Biz geldik, harcı ne yaptık? Ağız Ağıza kaldırdık. Deminden var mı harç? Bulunmayan. İsteyene burs, kredi veriyor muyuz? Veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin öğrenci kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı ya ‘1 yılda yaparız.’ Erkek Kemal, sen hiçbir şey yapamazsın. Sen, Toplumsal Sigortalar Kurumunu kötü ettin, mahvettin. Çekişme Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerde dengesiz alınan hastalarımız vardı. Kimdi o zaman SSK’nın başında? Bay Kemal. Bundan aynı şey olanaksız. Aman titiz olalım. 15 seçimdir, seçme kazanamayan bu Erkek Kemal’e benim milletim inanmadığı amacıyla bu yolu açmıyor. artık birlikte Allah’ın izniyle açmayacak.

Bu adımları atarken bire bir şeyi görüyoruz. Nedir o? Ülkemiz için sürekli tıpkı tehdit. İşte onlar, bunlar. Bunlara, bu yıldırma imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı adına 2023’ten itibaren da yeni bir döneme gireceğiz. Buna var mıyız? Buna hazır mıyız? Mesele namevcut. Siz bu kararlılığı gösterdikten sonra biz bu yolda feda-i fert eylemişiz ve böyle de devam edeceğiz.”

“Kâin sıkıntıları de biz çözeriz, tığ çözeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, talih için kalımlı tıpkısı yıldırma ve telafisi yumruk bire bir yadımlama haline dönüşecek tek adımı atmayacaklarını, attırmayacaklarını tabir ederek, “Demincek elden fiyatlardaki dalgalanmayla savaş ediyor, insanlarımızın gelirlerini yıpranmamış kıymet seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Zira sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır. Bu cılız gerçeği göremeyen güya iktisatçılar hala ‘getiri’ lafı gevelemeye devam ededursun, biz kendi işimize göre üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece getiri gelişigüzel güzeşte gün, herhangi bir geçen hafta, seçme geçen kamer inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda düşünce vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim azamet bankalarından kredi talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Çünkü yatırım faziletkâr faizle olamaz. Onun üzere düşük repo.” diye niteleyerek konuştu.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu 6,4’e düşürdüklerini, faizi bile 4,6’ya indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bunu tığ yaptık. Allah’ın izniyle yine şu andaki bu gidişi tığ doz çıkaracağız. Bugüne kadarki demokratlık ve kalkınma adımlarını zahir başarıyla neticelendirdiysek, inşallah mevcut sıkıntıları de biz çözeriz, biz çözeceğiz.” dedi.

Mitinge katılanlara “Türkiye yüzyılını alay malay düz yazı etmeye hazır mısınız? Balıkesir, 2023’te tercihini şişman ve ruhlu Türkiye’den yana yapmaya amade mısın? Balıkesir, 2023 vizyonuna cemaat çıkarak, evlatlarına yer altın mirası bırakmaya hazır mısın? Balıkesir, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir nöbet elan kursaklarında bırakmaya amade mısın?” diye seslenen Erdoğan, “Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe bize durmak, tereddüt etmek yok.” dedi.

Törenden notlar

Törene, DOĞRU Öğür Umumi Başbuğ Yardımcıları Hamza Keder ile Erkan Kandemir, AK Parti Kol Başkanvekili Çevrimli Ünal, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, SELIM Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve partililer katıldı.

Tören alanında bulunanlar bire bir dakikalık içtinap etmek duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı’nı okudu.

Reisicumhur Erdoğan merasim öncesinde Cengiz Topel Caddesi’nden Kuva-yı Milliye Meydanı’na akıllıcasına ilerlerken vatandaşların okkalı ilgisiyle karşılaştı.

Vatandaşlara hediye veren Erdoğan, “Az Buçuk bilahare bilinen Demokrasi Meydanı’nda tam Balıkesirlilere seslenme edeceğiz. O yüzden alanda bekleyenleri henüz çok üzmeyelim. Tıpkısı dakika önceki inşallah oraya ulaşalım. 8 ayımız var, 8 kamer sonra malum Balıkesir sandıkları patlatacak, buna inanıyorum. Onun amacıyla ara vermek yok, yola devam diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören alanına, “Zeytini koydum beliye, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir Efeleri’nden, rey yok sana Altılı Masa” ve “Türkiye Yüzyılı yükleniyor” bağlanmış pankartlar asıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan ve beraberindekiler, tören bitiminde kurdele keserek, açılışı yaptı.

Açılışları gerçekleştirilen Ardıçtepe Barajı, Altın Varak Kağıt Fabrikası ve Balıkesir Tevhit Uran Bölgesi’ne deli dolu bağlantı yapıldı.

(Bitti)

Share: