Balatlar kazısında Helenistik döneme ilgili kanatlı Eros figürü daha çok

SİNOP’ta 2 bin 300 almanak Balatlar Yapı Topluluğu’nda süren kazılarda Helenistik döneme ilişik ‘Kanatlı Eros figürü’ ortaya çıkarıldı. Kazı başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Bizim üzere erim gibi oldu, haddinden fazla güzel koruyup onarıp sergileyeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 13 yıl evvel başlatılan, kent merkezindeki 2 bin 300 yıllık tarihe ehil Balatlar Çatı Topluluğu’ndaki kazı çalışmaları devam ediyor. Mimar Sinan Iyice Sanatlar Üniversitesi Görüşme Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar binlerce yayın ve 7’nci yüzyıla ilişik mezar odaları ortaya çıkarıldı. Henüz eski kazılarda 5’inci ve 6’ncı yüzyıllar ortada tarihlenen Gaziantep ve Antakya Zeugma Antik Kenti’ndekilere benzer mozaikler bulundu, Bizans dönemine ilişkin mozaikler bile aktarılma yüzüne çıkarıldı.

Sürdürülen kazılarda serencam adına Helenistik döneme ilgili ‘Kanatlı Eros Figürü’ ve seçenek motifler ortaya çıkarıldı.’KORUYUP, ONARIP SERGİLEYECEĞİZ’

Kazı başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, yıpranmamış keşfi, sava olarak nitelendirerek, “Çalışmalar sonucu haddinden fazla ilginç bir buluntuyla karşılaştık. Helenistik döneme ilgilendiren hane mimarisi kazıyoruz. Hasis odaları olan, sahn etrafında gelişen tıpkısı mimarlık şema bulduk. Ortasında ve yan odalarda çakıl taşı taşından işlenmiş mozaikler var. Ölçülü kesiminde benzeri departman kusurlu olmasına rağmen Kanatlı Eros Figürü bulduk. Etrafında palmet desenleri ve kolpo motifleri saptadık. Sinop bu anlamda ensesi kalın tıpkısı şehir, ayrıksı alanlarda birlikte müzenin yaptığı istirdat kazılarında üstelik Helenistik mozaikler çıkıyor, bu dahi onlardan birisi. Haddinden Fazla pir koruyup onarıp sergileyeceğiz. Zaten büyük bire bir kayran, kazı bilimsel otopark burası. Bizim üzere müjde gibi oldu, sair alanları de sergilemeye da açacağız” dedi.

Share: