Balatlar Çatı Topluluğu’nda Helenistik Döneme ait eskimemiş mozaiklere ulaşıldı

Sinop’ta, Firez ve Turizm Bakanlığı ile Türk Güneş Kurumunun katkılarıyla yürütülen Balatlar Yapı Topluluğu kazısında, Helenistik Döneme ilişik eskimemiş mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Kentte 2010’de başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında, geride mütezayit 12 yıllık sürede farklı dönemlere ilgili bir nice bulguya rastlandı.

Daha evvel varlıklı Şark Romalılar amacıyla yapıldığı tahmin edilen 1600 almanak mefruşat mozaiklere ulaşılan kazıda, bu yılki çalışmalarda ise üstünde ‘kanatlı Eros figürü’ ve ‘dolma motifleri’ mevcut geç Helenistik Döneme ait mozaik döşemeler gün yüzüne çıkarıldı.

Mimar Sinan Domuzuna Sanatlar Üniversitesi Vukuf Yazın Fakültesi Konuşma Tarihi Bölümü Akademisyen ve Balatlar Yapı Topluluğu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, gazetecilere, Balatlar Bina Topluluğu’nun farklı dönemlere ev sahipliği yapmış haddinden fazla devasa benzeri çatı olduğunu söyledi.

Balatlar Çatı Topluluğu’nda akıbet yaptıkları kazılarda eskimemiş mozaiklere ulaştıklarını nâkil Köroğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Helenistik Döneme ilgilendiren ayrımsız bölük mimarisi kazıyoruz. Süfli odaları olan, sahn etrafında gelişen aynı mimarlık şema bulduk. Ortasında ve yan odalarda de çakıl taşı taşından mamul mozaikler var. Ölçülü kesiminde aynı devir noksan olmasına rağmen kanatlı Eros figürü bulduk. Etrafında palmet (Tıpkısı tezhip motifi) desenleri ve dolma motifleri saptadık. Sinop bu anlamda ensesi kalın aynı site. Eksantrik alanlarda birlikte müzenin yaptığı kurtarma kazılarında bile Helenistik mozaikler çıkıyor, bu bile onlardan birisi. Tığ çok evire çevire koruyup onarıp sergileyeceğiz.”

Köroğlu, mozaikleri yapacakları esirgeme ve tamir çalışmalarının arkası sıra vukuf dünyasına tanıtacaklarını de sözlerine ekledi.Share: