Balaban Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Yozgat, Kırıkkale, Niğde, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Nevşehir’dahi, 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Yozgat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki merasim, Vali Aydın Çelik ve Belediye Başkanı Cesamet Köse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Polat ve Komutan Köse ile beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonraları Jandarma Teğmen Bahtiyar Erdoğan tıpkısı müşavere yaptı.

Öğrenci ve askerlerin türkü okumasının peşi sıra, umum oyunları ekipleri folklor gösterisi sundu. Merasim, mektepli ve askerlerin geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Mehabetli Durmuş ve Belediye Reisi Mehmet Saygılı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Fevzi Ihata Etmek Caddesi’nde bitmeme fail programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tekbıyıkoğlu, Durmuş ve Hürmetli, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Üsteğmen İsmail Kayacı, konuşmasında, Nazik Utku’in 100. yılını ulusça kutlamanın sahih hava ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Şiir dinletisi ve el oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle sona eren törene, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde

Niğde’birlikte Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Çalıştırıcı ve Uray Başbuğ Vekili Gülsüm Temur, katılımcıların bayramını kutladı.

Atatürk Anıtı’na Valilik, Şehremaneti Başkanlığı, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu çelenklerinin koyulduğu törende, çekinmek duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Teğmen Sinan Şat’ın konuşmasından sonra asker Kaan Insanoğlu 30 Ağustos ile ait koşma okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu merasim, komandoların geçişiyle sona erdi.

Törene, AK Öğür Niğde milletvekilleri Müşkül Ergun ve Güzel Gültekin, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler, çeri ve polisler katıldı.

Kayseri

Kayseri’da planlı merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hava Liva Haldun Taşan ve Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Çiçek, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam fail programda Çiçek, Taşan ve Büyükkılıç, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Tören, şiir dinletisi ve ahali oyunu ekibinin gösterisinin peşi sıra askerlerin geçişiyle serencam buldu.

Vali Çiçek, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Utku Bayramı’nı nazik benzeri itibar ve gururla kutladıklarını belirterek, “30 Ağustos zaferimiz çabucak Türkiye’üstelik değil kazanıldığı dönemde sair mazlum ve lento altındaki milletlere da nazik tıpkı beklenti vermiş, onların birlikte kurtuluş savaşlarına destek hazırlamış. Bugün da geçkin olduğu üzere bize tekrardan o günleri saymak bunaltıcı ve umut veriyor.” diye konuştu.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, 5. Yaya Yetişek ve Sancak Komutan Vekili Piyon Miralay Alemdar Özcan ve Sivas Şehremini Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Parıltı, şeref defterini imzaladı.

Şimşek, Özcan ve Bilimci elan sonradan il makamında tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tören ise Parıltı, Özcan ve Bilim Adamı’in merasim aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Konuşmaların yapıldığı, halk oyunları gösterilerinin sunulduğu program, tören geçişi ile sona erdi.

Törene, DÜRÜST Fırka Sivas Mebus Semiha Fellah ile CHP Sivas Mebus Ulaş Glokom birlikte katıldı.

Kırşehir

Cacabey Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Valilik ve Uray Başkanlığı çelenkleri koyuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırşehir Valiliğinde düzenlenen kabul törenine geçildi.

Ardından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Açıkgöz Üsteğmen Yunus Turgut bire bir istişare yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve şiirler okunmasının peşi sıra halk oyunları gösterisi düzenlendi.

Program, merasim geçişiyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’deki törenler, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, makamında tebrikleri akseptans etti.

Daha sonraları Becel, Şehremini Mehmet Deveci ve İl Güllabi Komutanı Mümessil Miralay Bahittin Garaz Yakın, Cahillik ve Spor Müdürlüğü 2 numaralı çim sahada halkın bayramını kutladı.

Şiirlerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı kutlamalarda, öğrenciler türlü gösteriler sergiledi.

Programın sonunda yapışkan takip, devriye, narkotik, mayın ve bomba kontrol köpekleri eylem yaptı.

Share: