Bakanı Kurum, içtimai bölük projesinde detayları paylaştı: Başvuruda derece geliri şartı var

Evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu içtimai hane projesi için zaman başvurular başladı. Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çekicilik vatandaşların projeye pahal bent gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Toplumsal bölük ve yer satışı başvurularının Ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklayan Bakan Çekicilik, müracaat ayırmak üzere şartları bile uzun uzadıya paylaştı. Kurum, “Referans yapacak vatandaşlarda İstanbul amacıyla genişlik fazla kesin 18 bin liralık, daraç genelinde ise yeryüzü fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Icra Vekili antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde bundan sonra konuk olduğunu belirterek ailesinin geliri ne kadar olursa olsun ayak geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Icra Vekili Çalım’un konuyla ilişik düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere göre proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları dahi 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya kadar çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt kalan ocak hisseleri olanların bile projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Vekil Gurur “Sonraları TC vatandaşı olanlar birlikte bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Toplumsal konutu as borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Nazır Hava 18 yaşından nazik tıpkı çocuk varsa tıpkı haneden 2 başvuru yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Bölük gayeli yer satışına ait vukuf veren Bakan Alım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, kişi evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki asıl arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak göz büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplam denk ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği benzeri yöntemle arsasını matlup. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada dahi basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan bütün değer ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bire bir özge yatırımın ise bakir işyerleri olduğunu belirten Nazır Hava “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş işyeri yapıyoruz. Basit ve ılımlı ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına şişman ulama sunacak. Bu işyerlerinin bile ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimiz, gailesiz girişimcilerimiz yıpranmamış işyerlerinden yararlanma edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek. İnşallah geçmiş temellerimizi bölük hane, Son Teşrin- Açıklık üzere atıyoruz. Tekrar yer ve uran işyeri amacıyla başvurularımız 10 Teşrinievvel’üstelik başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde de bitmeme edecek. İlk aşama konutlarını maksimal 2 yıl içinde bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin kestirmece 900 milyar teklik yatırım değerine erbap olduğunu rapor eden Vekil Alım “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe el açacağını hesaplıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: