Bakan Yardımcısı Gizligider’den kontratlı hayvancılık ve tarıma intikal müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bütün konuşulan fakat dizgesel namına başlanamayan sözleşmeli hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye gelen Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmayan ve YANLIŞSIZ Tümen Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” eğlence ve dinlenme alanında oluşturulan “Bala Ekincilik Akademisi”ni musahabe etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonra tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere can suyu verdi.

Ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Ekincilik Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, vekâlet olarak herkesin arazide görev yaptığını söyledi.

Gizligider, “Tığ Ankara’bile politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesme doğrudur, fehamet yaptıysa kesin doğrudur” üzere iddialarının olmadığını belirterek, “Kimi sorunlarımız varsa bütün gelişigüzel istişare ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda birlikte çözüme kavuştururuz. Şükür bu sene geçen seneye bakarak elan ferah tıpkısı mevsim geçirdiğimizi düşünüyoruz. Tahıl yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem eşit hem birlikte artağanlık bakımından güzel bir sene oldu. Allah dahi köle de müzaheret etti. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız bire bir şekilde başkaca zaman zaman yükselterek akseptans etti ve nazik benzeri bindi verdi.” diye konuştu.

Bugün itibarıyla kullanılmamış mevzuat çalışmalarının neticelendiğini tamlayan Gizligider, şöyle devam etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve ekincilik var. Kontratlı hayvancılık ve ekincilik hep konuşulur ama ayrımsız cins Türkiye’dahi dizgesel adına başlayamadı. İnşallah imdi buna geçiyoruz. Bu, müstahsil, tüketici ve satın alanın birlikte korunduğu aynı tümce. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin yeniden sigorta zorunluluğunun bulunduğu, ardından ‘benim param ödendi, ödenmedi, rençper bana ürünü verdi, vermedi’ kadar tartışmaların tamamının biteceği aynı hep getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin dahi güç kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, gene getirecekleri cevaz sistemiyle da ne toprağa ne ekileceğini yakalamak istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse tığ destek vermeyeceğiz. Zira ayrıksı kalem bu nişane desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel bir yayın dünyalık ediyor ve hep ona yükleniyor. Alttaki suyun, deponun yahut pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları dizgesel olarak bağlamak istiyoruz. Esasen toprağa hangi ekilecek, yüzyıllarca anlaşılan. O kendini anlatıyor, söylüyor. Tığ ona dayatıyoruz bir şeyleri. Amma doğayla oyun olmaz. Eninde sonunda tabiat kazanır. Geçmiş bu toprağı ve suyu destek olmak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin topu topu fantezi.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “site tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, kullanılmayan vadiler, Kaynak arazilerinin tarıma kazandırılmasının bahis konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, imdi “eNabız” kabil benzeri sistemi hayvancılıkta birlikte başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Benzer kendisine hayvanın anası ve babası kim, aşısı ne, hastalığı ne olmuş, cinsi hangi, bunların hepsini incelemek geçişsiz. Gene bu sistemi nebati istihsal bazında bile fayrap etmek istiyoruz. Bunları inşallah cep telefonuna sığdıracağız. Bu bizim üzere çokça majör. Zira nazik bir adam kaynağı israfında hep bu arada hangi eyvah kim bulunuyoruz. Yine pilot mülk adına Konya’üstelik başlattığımız ve daha bilahare Türkiye’ye yaymak istediğimiz ‘Gelir Siper Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Destek sistemini dahi inşallah değiştiriyoruz. Yakında ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ilk teşrin zamanı desteklerin çoğu gelecek. Yani baştan alacaksınız. Bunun içerisinde süt, basılmış, ilacı var. Bunu üstelik parasal kendisine değil, ayni adına atfetmek istiyoruz.”Share: