BAKAN KİRİŞCİ AYÇİÇEĞİMİZİN BILICI FİYATLARINI12 TL ÜZERİNDEN BITMEME ETTİRECEĞİZ

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, günâşık alım fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu belirterek, “Hele ayçiçeğiyle ilgili tabii ki yüzde 35 civarında bildirme açığı olan bir yapıt ve tığ zat üretimimizi birlikte bu manada destekliyoruz. Akıbet günlerdeki bedel düşüşü galiba ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi amacıyla da Sayın Cumhurbaşkanımızın bile onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin çalım fiyatlarını 12 TL kilo üzerinden devam ettireceğiz” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Konya’de Mevlana Kültür Merkezi’nde planlı ‘Gençler Tarım ile Buluşuyor’ adlı programa katıldı. Burada gençlere seslenen Nazır Kirişci, Konya’nın tarımsal istihsal değerinin 2002 yılında 2,2 bilyon TL iken, 2021’bile 30 bilyon TL’yi aşarak kestirmece 14 katına çıktığını kaydetti.

GENÇ NEFER ORANI AZALIYOR

Icra Vekili Kirişci, Türkiye’nin genç nefer oranının zamanla azaldığına dikkat çekerek, Bugün teknolojide bizden ileri olduğu söylenen ülkelerde tüvana nüfusun, hep nüfusa oranla gitgide azaldığı bilinmektedir. Bu bağlamda, güre nüfusumuzun dijital gösterişli ve dinamizmini, çağın gerekleri doğrultusunda, hele inovasyon ve eğitim merkezli adına harekete etmek zorundayız. Bu potansiyeli, ülkemizin varlıklı kaynaklarıyla harmanlayarak ve beyin terini eskisinden çokça elan oylumlu ayrımsız yere koyarak ekonomik kâr ve refaha tevil etmek hedefindeyiz” dedi.

Türkiye üzere ayrımsız başka önemli konunun bile meydanlık öge sorunu olduğunu ifade fail Icra Vekili Kirişci, “Bugün geldiğimiz noktada, tek çözümün darülfünun mezunu olmaktan geçtiğini görenler, hangi büyüklüğünde yanıldıklarını, aleniyet öge ihtiyacının ne kadar kebir olduğunu anlamışlardır sanıyorum. Eskiden meslek liselerinin başına neler geldiğini burada hatırlatmaya gerek bulunmayan. Bakanlık yerine bu sorunun çözümü üzere Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile bir tören düzeni imzaladığımızı, tarımda uzaklık öge ihtiyacı için mesai başlattığımızı buradan yorumlamak istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

AYÇİÇEĞİ FİYATI 12 TL

Nazır Kirişci, konuşmasının böylelikle gündöndü gurur fiyatının 12 TL olduğunu açıkladı. Kirişci, “Hele ayçiçeğiyle ait tabii ki yüzde 35 civarında yer açığı olan tıpkısı iz ve biz zat üretimimizi dahi bu manada destekliyoruz. Son günlerdeki fiyat düşüşü galiba ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi için birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın üstelik onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin çalım fiyatlarını 12 TL kilogram üzerinden devam ettireceğiz” dedi.Share: