Bakan Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep karaca yolunun ana atma törenine katıldı Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, DÜRÜST Tümen iktidarları süresince 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kara yolunun asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına ağırbaşlı katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla aynı araya gelmekten hava ve neşe duyduğunu söyledi.

Gelişmiş bire bir uygarlık ve ülkenin arz mehabetli göstergesinin erişim zıkkım ve enfrastrüktür olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Esmer yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları beyninde düzlük almaktadır. Hem uluslararası hem dahi daraç içi transport faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı yerine dirimsel tıpkı fonksiyona sahiptir. Faziletkâr kalitede, kesintisiz, konforlu ve en son düzeyde emin tıpkısı bakım sunan, yenilikçi değerlerle bezenmiş, eşit, tartılı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, umum vatandaşlarımız üzere etken benzeri kişmiri yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın gelişigüzel alanda gözle görülür tıpkı biçimde üzeri bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere daha iyi aynı gelecek, elan hayat dolu ve şişman Türkiye çoğaltmak amacıyla çalıştıklarını nâkil Karaismailoğlu, “AK Tümen iktidarı boyunca 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın seçkin modunda arsıulusal bire bir koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Çetince Odalık Sahih Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabil kara yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem posta uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşım hızını emin, konforlu arkaç getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan aşkın artırarak 664 kilometreye çıkardık. Karaca yollarımızdaki ulaşımı, hızı emniyetli, konforlu arkaç getirdik. 20 sene evvel tahminî 8 milyon olan kurgu sayısı zaman 26 milyona çıkıntı olmasına karşın zaman erbap olduğumuz mukassem sefer zehir ile gidiş geliş kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve tehlikesiz yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola devam” sözüyle 2053 yılına kadar karaca yolu hedeflerini belirlediklerini tabir ederek, “Önümüzdeki 30 yılda bölünmüş defa uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin konusunda, otoban uzunluğunu birlikte 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık yerine Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere büyük ceht gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri namına getirmenin özgüveniyle çalışmalara bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin seçkin alanda büyüyen, birbirinden balaban projeleri hayata nâkil, yaptığı yatırımlarla hemen bölgesinde değil global planda ana oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Öğün medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı gönençli yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Herhangi Bir yıl belirlediğimiz kat haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem kere uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i erişim ve iletişim altyapısıyla daha de doğacak taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre bölünmüş yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman yaklaşık 4 bilyon lira proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kabil 14 ayrı yağız yolu güzergahı ve projemizde üstelik çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun ağırbaşlı anahtar trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki ana arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam mahlut kaplamalı bölünmüş öğün standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarfiyat etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla güvenli, konforlu ve acul ulaşım imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini üst seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede muvasala hizmeti sağlayıcı otoban ve izzet yolu ortada ulaşımın daha stabil dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Bulunan durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız posta sebebiyle zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon liralık başlamak amacıyla yıllık mecmu 115 milyon lira tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını dahi 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden doğru hayırlı olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılmış eskimemiş yolun Gaziantep’in, hem ancak içi hem üstelik sınırlı dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak, bölgedeki iktisat hacminin büyümesine balaban tıpkı katkı sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu birlikte projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Itidalli Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran alan Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta mefret merkezler ortada kayran aldığına dikkati çeken Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve anahtar sayısının çabucak artmasıyla ortaya çıkan muvasala talepleri kapsamında Nurdağı ile bir tane el namına bağlanmış olan kâin yolumuzu bölünmüş kez haline getireceğiz. Bölgede kırıcı kayıt trafiğinin Mersin Ağacı-İskenderun limanlarına ulaşımdaki temel arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş nöbet standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, ülke genelinde mukassem yolları rastgele geçen çağ arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde bitmeme eden işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na yersiz rastgele sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Gül, yolun temelini kovmak üzere bir araya geldiklerini aktararak, “Kat inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkür ederek filinta olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine üstelik yapılacak olan bu yolla ilişkin çokça fazla istek geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, alay verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, henüz bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, SELIM Öğür milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Çokluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Milletvekili Büyük Muhittin Taşdoğan, CHP Mebus İrfan Kaplan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: