Bağan faizli paket bölük sektörüne debi getirmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle 10 Mayıs’ta açıklayan 0,99 ve 0,89 biçimli bağan faizli paket, bölük sektörüne debi getirmedi. Paketin açıklanmasıyla birlikte Hazne ve Maliye Bakanlığı’na bakarak 1 haftada 64 bin ilanda denk artışı gözlendi. Dünya’bile Leyla İlhan imzasıyla vadi kayran habere ve bölüm temsilcilerine bakarak, geliştiricilerin ve mal sahiplerinin yaptığı artışlar kâh noktalarda yüzde 100’ü geçerken, hareketliliğin ve satışların azaldığı belirtiliyor. Bazen emlakçılar bile yeni paket sonrası telefonlarının imdi tek çalmadığını söyledi.

“Cereyan azaldı, telefonlarımız çalmıyor”

Bindi paketi amacıyla ölü zade bebek tanımı kullanan İstanbul Yurt Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Büyük Özcan, “0,99 faizli krediyle 1 milyon liralık bir numara umum bölük aldığınızda aylık ödemeniz 14 bin TL. Aylık 14 bin TL ödeyecek birinin de aylık 25 bin TL geliri olması gerekir. Ayrıca 10 yıl süresince tek esenlik problemi olmadan bunu ödeme riskini üstelik göze alması gerekir” dedi. Pakette yer doğru kısmın sakim küsurat arzlara verilen bindi olduğunu kaydeden Özcan, şöyle konuştu: “Fakat burada ‘1 yıl boyunca on paralık karşılık artırmayacağım’ gelmek iflasa imza kovmak demektir. Zira maliyet artıyor. Evet dahi oradaki çizelge fiyatına yüzdelik 70 pahalılık öngörüp yansıtmak gerekir ki bu el dahi talebi düşürüyorsunuz. Zımnında alışveriş artmadı amma çizgilik fiyatları yüzde 20 oranında arttı. Olan akım bile azaldı, telefonlarımız çalmıyor. Zira Türkiye’birlikte üretimin satın alma gücüne hitap ika sorunu var.”

“Artışlar indirimin cazibesini namevcut etti”

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, göz kredi paketindeki repo oranlarının her ne kadar akıllıca olsa da geliştiricilerin ve bölük sahiplerinin müdrike yaptığı artışların kazanılan cazibeyi hem bir numara elde hem bile ikinci elde namevcut ettiğini kaydetti. “Bu nedenle kaşıkla verilen kepçeyle alındı kabilinden bir nitelik oluştu” diyen Özcan, “Bu nedenle üyelerimiz arasında olumlu yansımasını duymadım. Zımnında değer artışı olmasaydı bu kampanya çok müspet olacaktı” değerlendirmesinde bulundu. Hane fiyatlarının artmasıyla birlikte maaş ödenmesi müstelzim emniyet taksidinin yükseldiğini rapor eden Özcan, “Alelhusus ilk kez ev sahibi olacak şahıslar üzere de sekmen halkının geliriyle uyuşmayan kredi taksitleri oluşturdu. İstanbul’bile 100 metrekarelik benzeri dairenin fiyatının 1 milyon ila 1,5 milyon liralık ortada başladığı ayrımsız noktada, bu kabil yüreklilik maliyetlerini ödeyecek dirimlik seviyesine erbap şahıslar sağlam olmadığı için gerekli irade dahi oluşmadı” dedi.

“Banliyö hatları oluşturulmalı”

Paketin aynı günde fiyatları 2 misli artırarak sektöre aynı kargaşa getirdiğini kaydeden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Faizin düşmesi fırsatçıları harekete geçirdi. Doğrusu yüksek olan fiyatları henüz üstelik yükseltti. Bu bile devletin sunduğu avantajı namevcut etti ve ocak ahzetmek isteyenin önüne engel oldu. 2019’dan beri faiz indirimi sonrası denk artırma bir huy haline geldi” diye niteleyerek konuştu. Aşa, “Göz arzı güçlükle. Tezyifkâr mülk sahibi tutmak isteyenlerin talebi 1 milyon TL’yi geçmeyen evlerde yoğunlaşıyor. Nedeniyle imkanı kısıtlı bu kişilere yönelik yapım sektörü desteklenerek yörekent hatları oluşturulmalı. Kentsel inkılap hızlandırılmalı ve çekince alanları kullanılmalı” şeklinde önerilerini sıraladı. Aşa, belediyelerin mütezayit maliyetlerden muhit özellikle kentsel inkılap projelerinde cura eksikleri görmezden gelip yıkılan projeleri hızlandırılması gerektiğini tabir etti.

300 bin ailenin evi dönüşümde

İstanbul’de 300 binden aşkın ailenin kentsel dönüşümden yağlık zat evleri dışında eğleşme ettiğini belirten Nizamettin Aşa, “Takkadak kentsel dönüşümle 300 bin ailenin kendi evine dönmesi 300 bin yeni yetenek geçmek. Bu bile kiralık piyasası için ilk etapta yetişkin tıpkısı şevket. Ayrıca ofislerle kamunun elinde işsiz yapılar bile meskene dönüşebilir. Çünkü açlık faktörünü aşmadığımız sürece bu iş böyle bitmeme edecek” yorumunda bulundu.

“2 MİLYON SINIRI İSTANBUL’DA İŞE YARAMADI”

Bakanlığın 64 bin civarındaki internet ilanında denk artışı tayin ettiğini tamlayan Bölük Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Z. Altan Mücevher, Bakanlığın bunları izleme ederek fırsatçılığa cevaz etmeyeceğini söyledi. Ancak bu artışta ikinci ele sunulan sübvansiyonun hareketli olduğunu nâkil Cevahir, “Kaynak ve Maliye Bakanlığıyla ayrımsız araya geldiğimiz toplantıda da söyledik. Birilerine akıllıca kıymettar emlak kredisi kullandırılacaksa konutu olmayanlar önceliklendirilmeli diyorduk. Bunu birlikte gidip ikinci aracısız almasın, üretimdeki konutu alsın kim üretimi destekleyelim. Çünkü sunu eksikliği yaşanıyor. Üretimi destekleyince bire bir zamanda istihdamı de sanayiyi birlikte destekliyoruz” diyerek konuştu. Mavera taraftan birinci umum konuta verilen kredide 2 milyon lira kısıtlamasının olduğunu tamlayan Cevahir, “2 milyon teklik Rum’birlikte işe yarıyor. Örneğin bizim Antalya projemizde 1+1 ve 2+1 projelerimizde gelişim görüyor. Fakat İstanbul’bile beş altı kalıyor. Dolayısıyla İstanbul’da bu rakamın 3 milyon teklik olmasını istedik. Çünkü mevcut haliyle yalnız 1+1 dairelere yarıyor. Belki ileride İstanbul’a özel bu ihtişam artırılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Konutun fiyatını nahak yere artıran para cezası alabilir

Konuta bindi paketinin açıklanmasının peşi sıra emlak sektöründe tıpkı gecede fahiş fiyatları artışları yaşanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel da bu üzere eylemlerde bulunan üs ve hukuksal kişilerin belirleme edilerek haklarında kimi yaptırımların uygulanacağını rapor etti. Mono Ülfet Kurucusu Avukat Hanife Emine Karaca, “Bu doğrultuda özellikle internet siteleri yoluyla emlak satışlarında, ilanların önceki ve ahir fiyatlarının tespiti türlü olup, yapılacak tespitler akabinde fahiş değer artırımı fail eşhas için yönetimsel para cezaları uygulanması mümkündür. Kanun ve yönetmelikler uyarınca, satıcılar aracılığıyla, piyasada darlık üretken, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu cerrahi müdahale ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulması yasaklanmış olup karşıt davrananlar için yönetimsel dünyalık cezalarına hükmedilebilecektir. Sahi bu kadar durumların tespiti amacıyla Haksız Denk Değerlendirme Yerleşmiş üstelik devreye girebilecek, kurulun denetimi neticesinde varılan tespitler ile bile ilgililer karşı prosedür yapılabilecek” bilgisini verdi.

Share: