Baas rejimi vasıtasıyla idam edilen Türkmen şehitler Erbil’de anıldı

Irak’ın Erbil kentinde, 1996 yılında??????? Baas rejimi aracılığıyla ölüm cezası edilen 48 Türkmen anıldı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Ofisinde planlı anma etkinliğine, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Budunsal ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve ITC Yürütme Yerleşmiş Üyesi Vazıh Bedii, Türkmen siyasal parti yetkilileri ve martir aileleri katıldı.

Türkmen Vekil Beğenilir, burada yaptığı konuşmada, 31 Ağustos 1996 yılında, ITC’nin bölgedeki politik çekişmelerde canip olmamasına rağmen, o dönemde Erbil’e giren Irak ordusunun ITC ofislerine dominant düzenlediğini anlatım etti.

Irak ordusunun 48 Türkmen yetkiliyi Erbil’den Bağdat’a götürdüğünü aktaran Bedii, bu kişilerin hiçbir yargı olmadan ölüm cezası edildiğini söyledi.

Zarif, Türkmen yetkililerin martir edilişinin 26. yılı münasebetiyle martir aileleriyle ayrımsız araya geldiklerini belirterek, “Bu değerli aileler, bizim şehitlerin varlığıdır, bizim amacıyla semboldürler.” dedi.

ITC kendisine rastgele devir ve temas yerde Türkmen şehitlerinin beraberinde olduklarını vurgulayan Zarif, “Türkmen şehitleri, Türkmenler amacıyla şişman ayrımsız varlıktır, nazik bir kutsaldır.” diye niteleyerek konuştu.

Okumuş Zarif, Türkmen şehitlerin ve şehit ailelerinin adalet ve hukuklarını hep alanlarda savunmaya bitmeme edeceklerini sözlerine ekledi.

Share: