Azık fiyatları düşüyor, şişkinlik baskısı azalıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Tarım piyasaları çekişme ve ısıdam albeni zımnında seçenek seyretmeye devam ediyor ancak buğday ve akdarı kabilinden emtiaların fiyatında yaşanan düşüş bitiren azık fiyatlarındaki artışları yavaşlatabilir. Bu format, KUL’üstelik market faturaları üstünde oluşan artışı bile sönümlendirebilir.

Fakat ekonomistler, galibiyet haykırmak amacıyla çokça er olduğu konusunda uyarıyor. Tarım piyasaları alternatif seyretmeye bitmeme ediyor ve Ukrayna’da devam fail savaşın birlikte Avrupa’bile ve ESIR’nin bazen bölgelerinde yaşanan alışılmadık derecede hamam ve ark hava üstelik dikkate alındığında, bu olumsuzlukların gıda tedarikinde kullanılmamış aksamalara illet olabileceği düşünülüyor.

Fiyatlarda tashih sürecek

The Wall Street Journal’dan David Harrison’ın haberine göre, Uluslararası Gıda Politikaları Araştırma Enstitüsü Ekonomisti Rob Vos, “Fiyatlarda bodur vadede banko ayarlamalar göreceğiz” diyor. Vos, “İşlerin istikrara kavuştuğuna ve henüz iyiye gittiğine dayalı iri tahminlerde bulunurken haddinden fazla dikkatli olmak gerekir zira ekonomiye hala berenarı zor ve mıhsıçtı aynı gaz yuvarı hakim” şeklinde konuşuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, pandeminin neden olduğu yer sorunları sabık yıl gıda fiyatlarının yükselmesine illet olmuştu. Gücük Ay ayında başlayan Ukrayna Savaşı de bu durumu alevlendirdi. Rusya ve Ukrayna, 2021 yılı verilerine göre küresel buğday ihracatının yüzde 28’ini, akdarı ihracatının ise yüzdelik 15’kayınbirader oluşturuyordu. Ayrıca iki ülkeden Rusya eke benzeri tarımsal tezek ihracatçısıyken Ukrayna de ayçiçek hasım ihracatında dünya lideri konumunda bulunuyor.

Rusya ve Ukrayna, 2021 yılı verilerine göre toptan buğday ihracatının yüzde 28’kayınbirader, akdarı ihracatının ise yüzdelik 15’ini oluşturuyordu.

Buğday fiyatları savaştan önceki seviyelerinde

Konfedere Uluslar Gıda ve Ekincilik Örgütü‘ne bakarak, Mart ayında başlayan Ukrayna Savaşı, toptan azık fiyatlarını bire bir esbak ayak tabanı göre yüzde 13 oranında artırdı. Fiyatlar Mart ayından beri ise düşüyor. Gıda fiyatları Haziran ayında, çarpışma başlamadan eski seviyesinden yukarısında seyretse da Mart kocaoğlan seviyesinin tahminî yüzdelik 3 oranında altına gerilemiş durumda.

Vadeli iş piyasaları bedel düşüşlerinin bitmeme edeceğini gösteriyor. Vadeli prosedür piyasasında buğday fiyatları şu anda büyükçe Ukrayna Savaşı’nın başladığı gün olan 24 Şubat’fecir önceki seviyelerine mevrut durumda. Akdarı fiyatları ise bu yılın bildirme bağan seviyesinde seyrediyor.

Rusya ve Ukrayna ortada buğday ihracatına müsaade veren mümasil tarihli anlaşmanın da küresel boyutta fiyatların soğumasına ulama sağlaması bekleniyordu. Fakat sözleşme imzalandıktan kısa süre sonra Rusya’nın Odessa ve Mykolaiv’e saldırması, Rusya’nın anlaşmaya olan bağlılığı üstüne kuruntu uyandırıyor.

Bitiren fiyatlarına yansımaya başladı

Mal fiyatlarında yaşanan son düşüş, kâh ülkelerde mütemmim fiyatlarına şimdiden yansımış durumda. Ekonomistler önümüzdeki aylarda piyasada elan mutedil bir çekicilik esmesini bekliyor.

KUL hükümetinin yayınladığı verilere bakarak, Kolombiya’da almanak azık enflasyonu tarihsel kendisine faziletkâr kalmasına rağmen April ayındaki zirvesinden hafifledi. Hükümet verileri, Darı’birlikte ise gıda fiyatlarının Haziran ayında aylık bazda düştüğünü gösteriyor.

BENDE’de bire bir restoran zinciri olan Wingstop Umumi Heyet Başkanı Michael Skipworth, tavuk fiyatlarında düşüş gözlediklerini belirtiyor. Skipworth, kemikli kanatlılarda anlamlı aynı deflasyondan yararlandıklarını söylüyor.

Gelişmekte olan piyasalar avantajlı

JPMorgan ekonomistleri üstelik küresel besin para şişkinliği oranının yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 13’lük orandan yılın dördüncü çeyreğinde nısıf yarıya düşerek kestirmece yüzde 5,5 ya bile yüzde 6 seviyelerine gerileyeceğini hesap pusulası ediyor.

Bu gerilemenin, azık ürünlerinin ümranlı ekonomilere nazaran tüketici harcamalarında henüz büyük bire bir paya topluluk olduğu gelişmekte olan piyasalarda henüz münhal tıpkı ayırt yaratması öngörülüyor. JPMorgan, azık enflasyonundaki gevşemenin, enflasyonu global bazda 1,5 puan, gelişmekte olan piyasalarda ise 2 fakül aşağı çekebileceğini tahmine diyor. Bu durumun biçim bankaları üzerindeki baskıyı de hafifletmesi bekleniyor.

Tüketiciler gergin markalara geçiyor

ESIR’birlikte bile gıda fiyatlarında tıpkı düzelti yaşanması bekleniyor. Ancak ekincilik ekonomistleri BENDE pazarındaki etkinin bağan seyredebileceğini belirtiyor. Purdue Üniversitesi Ekincilik Ekonomisti Jayson Lusk, emtiaların tarumar besin maliyetlerinin sadece yüzde 15’ine katkıda bulunduğunu, esas katkının ise işçilik, nakliye, paketleme, reklam ve kar marjlarından geldiğinin altını çiziyor.

MEMLUK Mücahede Bakanlığı verilerine göre hem marketlerdeki hem restoranlardaki besin fiyatları, Haziran ayında ayrımsız önceki yıla göre yüzde 10,4 oranında artarak son kırk yılın sunu yüksek seviyesine ulaştı. Iş Bakanlığı’na göre gıda enflasyonu Haziran ayındaki yüzde 9,1’lik umumi şişkinlik oranının kabaca 1,4 puanını oluşturdu.

Faziletli fiyatlar, gâh tüketicilerin harcamalarının düşmesine ya birlikte daha sıkıntılı markalara geçmesine hastalık oluyor. Büyük gıda markalarından Unilever PLC ve Kraft Heinz, faziletkâr emtia maliyetlerinin ara sıra müşterilerini yitirmek anlamına gelse de fiyatları yükseltmeye zorladığını bildiriyor.

Cıvıl Cıvıl ESIR Doları etkisi

Vos ise besin mal fiyatlarının yanlış nedenlerle düştüğü görüşünde. Vos, fiyatlardaki düşüşün yeryüzü kısıtlamalarının hafiflediğinin benzeri işareti gelmek adına ÇAKER Doları’nın gücünün ayrımsız yansıması ve toptan ekonomide yaşanan yavaşlamanın talebi düşüreceği beklentisiyle düştüğünü belirtiyor. Vos, emtialar ÇAKER Doları cinsinden fiyatlandığından, doların değerindeki tıpkı artışın emtia fiyatını kötü çekmece eğiliminde olduğunu söylüyor.

Emtialar ESIR Doları cinsinden fiyatlandığından, doların değerindeki tıpkı artma mal fiyatlarını kötü çekme eğilimi gösteriyor.

Düğü fiyatlarında çoğalma bekleniyor

Missouri Üniversitesi Tarım Ekonomisti Scott Brown ise ufukta henüz faziletli besin fiyatlarıyla karşılaşma ihtimalinin hala geçerliliğini koruduğunun altını çiziyor. Kavga ve hava şartları gibi nedenlerin ise bunun gerçek nedenleri olduğunu söyleyen Brown, alelhusus hamam havanın gelecek yıl pirinç üretimini sekteye uğratacağını ve bunun bile pirinç fiyatlarını artırabileceğini hesap ediyor.

KUL Ekincilik Bakanlığı verilerine göre ise toptan buğday ve darı üretiminin gelecek sene sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 2,6 oranında düşeceği öngörülüyor. Brown, şu anda çokça fazla müphemiyet var diyor. Brown, “Ayrımsız mütemmim olsaydım gücük ve itidalli vadede besin fiyatlarında efdal volatilite beklerdim” şeklinde konuşuyor.

Azık fiyatlarında yıpranmamış ateş

 

Isıdam gelgel enflasyonu: Sıkıntılı azık dönemi sona eriyor

 

Fed üyesinden şişkinlik açıklaması

 

ESIR’birlikte enflasyon göstergesi 40 yılın zirvesinde

 

Elon Musk’fecir kullanılmamış enflasyon tahmini

 

Share: