Ayvacık’ta develer depremzedeler yararına güreşti

Ayvacık’ta develer depremzedeler yararına güreşti

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bölgenin adlı develerinin katılımıyla depremzedeler yararına deve güreşleri düzenlendi.

Ayvacık ilçesinde önceki yıllarda bile birçok toplumsal yüklülük projelerine bindi veren Ayvacık Deveciler Derneği bu kere ilçede depremzedeler yararına halk bilimsel deve güreşleri düzenledi. Ayvacık Belediyesi Arenası’nda düzenlenen deve güreşlerine Işıklı, İzmir, Muğla, Antalya, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale’den 170’e mümasil deve katıldı.

Bölgede mefret bir anane olarak seçkin yıl planlı folklorik deve güreşleri gösterimi bu yıl depremzedeler yararına düzenlendi. Ayvacık Deveciler Derneği Başkanı Müjdat Hezel, deve güreşleri gösteriminden elde edilecek gelirin depremzedelere aktarılacağını anlatım etti. Bugün saat 11.00’de depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar üzere toplu dua okunmasıyla başlayan deve güreşleri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Peşi Sıra develer depremzedeler yararına sahaya indi. Deve güreşleri gösteriminde bu yıl çalgı aleti ve cümbüş programları dahi yapılmadı.

Folklorik deve güreşi gösterimine çevre il ve ilçelerinde yüzlerce güç katıldı.

Share: