Ayrıntılar oyunlarla depremin acısını unutmaya çalışıyor

Kollar oyunlarla depremin acısını unutmaya çalışıyor

BOLU – Asrın felaketi namına nitelendirilen iki nazik depremi hayatiyetli ve aileleriyle alay malay Bolu’evet gelen minikler, oyunlarla afetin acısını unutmaya çalışıyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü, Bolu Valiliği koordinesinde kente gelen depremzede yetişkinler ve çocuklar amacıyla çalışmalarına bitmeme ediyor. Oyun En İyi İlaçtır sloganıyla harekete geçen uzman psikologlar ve pedagoglar, İzzet Baysal Huzurevi’nde oyun ve etkinlik alanı oluşturdu. Torunlar için arz etraflı ayrının düşünüldüğü alanlarda minikler uzmanlar eşliğinde oyunlar oynuyor, fotoğraf yaparak, düzenli zaman geçiriyor. Bolu Valisi Erkan Kılıç da eşi Ayşe Elif Tığ ile birlikte oyun alanına gelerek, çocuklara türlü hediyeler verdi.

“Toplumsal ıslah terapisi uyguluyoruz”

Bolu’evet gelen aileleri ikametlerinde düzenli kendisine görüşme ettiklerini ifade eden Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Cemal Kötü, “Burada biz psikososyal bindi çerçevesinde sosyal düzeltme yapıyoruz. Bu, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızın şu zaman koordinesinde kül Türkiye’bile, kıyamet yaşamız olan her vatandaşımıza ve çocuğumuza ulaşacak şekilde devam diyor. İlimizde birlikte Valiliğimizin koordinasyonunda kentimize kafile fail ailelerin çocuklarını biricik bir tane hanelerinde musahabe ederek, yaşlarına bakarak grupluyoruz. Onlara burada ihtiyaçlarına göre belirlenen sürede toplumsal ıslah terapisi uyguluyoruz. Akabinde onları öz ikametlerine en mail yetiştirme yurdu ya da anaokuluna yerleştireceğiz” dedi.

“Çocuklarımız buraya saat 09.00’da gelip 15.00’dahi ayrılıyor”

Çocukları ikametlerinden servis ile alarak merkeze getirdiklerini dile getiren Keder, “Çocuklarımız buraya saat 09.00’da gelip, 15.00’üstelik ayrılıyor. Şuana büyüklüğünde 34 çocuğumuzu bu sürece karışma ettik, akabinde kreş ve anaokuluna yerleştirdik. Milli yetişek yaşında olanlarını milli eğitimin kurumlarına, çocuk yuvası yaşında olanları bize vasıta ettiriyoruz. Hanelerimizden kendi imkanlarıyla getirebilenler getiriyor amma kendi hava araçlarımızdan ve Valiliğimiz imkanlarından faydalanarak servis tanzim ettik. Çocuklarımızı alıyoruz ve aileleriyle gelişigüzel süzülmek isteyeni, aileleriyle alay malay alıyoruz. Zira torunlar bir travmadan çıktılar. Sevdiklerinden hasrolunmak istemiyor. Ana ve babalarımız bile böyleler. Onlarla üstelik ayrıca huzurevimizin yemekhanesinde ve tahsis edilen yerlerde birebir görüşmeler yapılıyor. Onlar için de psikososyal bindi süreci yürütüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Travmalarının kendilerine beis vermemesi açısından çokça heybetli”

Çocuklarda toplumsal iyileştirmenin, ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları önleyeceğini aktaran Başmuallim Kötü, “Psikososyal bindi süreci, sarsıntı mağduru insanların gelecek hayatta bu travmalarının kendilerine kötülük vermemesi açısından çok büyük. Çünkü çocuklarımız o korkuyu yaşadılar, o acıyı gördüler. Gâh keskin konulara şahit oldular. Bunların bütünü çocuklarımızın bilinçaltında, anlamlandıramadılar. Psikososyal destek süreci verilmezse çocuklara evet birlikte sosyal ıslah gerçekleştirilmezse hayatın ileriki yaşlarında, bilinçaltına travmanın attığı olumsuzluklar periyot yüzüne çıkıyor, elan ayrımlı mesail haline geliyor. Bakanlığımız bunun bilincinde” ifadelerini kullandı.

Share: