Aydın’da Adli Yıl Açılış Töreni gerçekleştirildi

Entelektüel’birlikte 2022-2023 Adli Yılı Açım Töreni Aydınlık Valiliği önünde düzenlenen merasim ile gerçekleştirildi.

Tören, Entelektüel Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Kültürlü Adalet Komisyonu Başkanlığı, İdare Mahkemesi ve Münevver Barosu çelenklerinin Atatürk heykeline sunulması ile başladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açım konuşmasını özne Görgülü Barosu Başkanı Anıl Heybetli, ” Vatandaşların kendilerini güvende hissettikleri ülkeleri diğerlerinden ayıran arz esas etmen, mutlak ve nötr ayrımsız yargının varlığıdır. Adaletin teminatı bağımsız ve yansız hız, adil yargılanma hakkının teminatı ise mutlak savunmadır. Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, adalet ve özgürlüklerin hayat geçtiği, cümle için adil aynı adli sene istiyoruz” dedi.

Adaletin devletin varlık nedeni olduğunu kaydeden Münevver Adalet Komisyonu Başkanı Önder Kürşat Mutlu, “Doğruluk, devletin varlığının sebebidir. Benzeri zamanda toplumun huzurunun, barışının, mutluluğunun ve refahının teminatıdır. Doğruluk sistemini geliştirmek üzere atılmış herhangi bir adım bizim üzere altın ve kıymetlidir. Bu nedenle adalet dağıtanlarının sorumluluğu nazik, yükü çok ve ağırdır. rastgele haksızlığa ‘dur’ diyecek, millet yerine hakkı sahibine konfirmasyon edecek olan da gine adalettir, adaletin temsilcileridir” ifadelerini kullanarak yeni adli yılın oflaz olmasını diledi.

Sözlerine hayatını kaybeden adliye personelini anarak başlayan Okumuş Cumhuriyet Altını Başsavcısı Kurtca Eker, “Geride bıraktığımız adli yılda Idrak Mahkemesi Üyesi Bilgili Okumuş Tuncalı ile adliye personellerinden Zeynep Kırıcı ve Günay Özçelik’i kaybettik. Tekrar akıbet tıpkısı yıl içerisinde vefat fail avukat meslektaşlarımız dahi oldu. Kendilerine Allah’tan yağmur, yakınlarına ve teşkilatımıza başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

Tıpkısı ülkenin huzur, akort ve barış zarfında cıvıl cıvıl olmasının adaletin gerçekleşmesinde göstereceği başarıya sınırlı olduğuna özen çeken Başsavcı Eker, “Bire Bir ülkenin dirlik, düzen ve sulh içre ruhlu ve zinde olması, devletin temelini oluşturan ana güçlerden birini teşekkül eden hâkimiyet erkinin, yaşama doğruluk ve özgürlüklerini seçme çeşit haksızlığa karşı yüklenmek kanalıyla, adaletin gerçekleşmesinde göstereceği başarıya bağlıdır. Bu nedenle yeni yılda adaleti organizasyon etme noktasında süratli ve adil kararlar ihdas etmek genişlik iri hedefimiz olacaktır. Zira geciken adaletin türe olmadığının bilincindeyiz. Antrparantez karar mensupları kendisine adaletli tutmak kadar, adaletli görünmenin birlikte önemini biliyor ve bu iş içerisinde akıntı ediyoruz” diye niteleyerek konuşarak bakir adli yılın; yekpare bilgili, cumhuriyet savcısı, avukat ve adliye personeline anlı şanlı olmasını olmasını diledi. – AYDIN

Share: