Aydın Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Merkezi Mütenavip Ürünlere Sülale Sahipliği Yapıyor

Okumuş Büyükşehir Belediyesi, Okumuş çiftçisinin almaşık mahsulat üreterek daha çok kazanması üzere icraat yürütmeye bitmeme ediyor. Münevver iklimine uygunluğu test edilen ve Kültürlü Maraba Merkezi’nde henüz geçmiş dikimi yapılan aromatik bitkilerden efdal verim elde edilirken, bu bitkilerle ait hevesli çiftçilere eğitimler birlikte veriliyor. Işıklı Büyükşehir Şehremini Şiddetli Çerçioğlu, çiftçilere bindi yüklemek ve daha aşkın kazanmalarını çıkarmak üzere icraat yürütmeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Konuyla ilişik vukuf veren Münevver Büyükşehir Belediyesi’nin tarım mühendislerinden Hür Tarakçılar, “Sayın Başkanımız Kültürlü’ımızın verimli topraklarını bildirme iyi şekilde kullanmak amacıyla projeler yürütmeye devam ediyor. Bu bağlamda sonsuz üretilen ürünlerin tersine, daha çok bahçecilik kültürünün geliştirilip oradan daha aşkın sürdürülebilir bir ekonomiyle büyütülmesini desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

YENİ ÜRÜNLERİ AYDIN ÇİFTÇİSİYLE BULUŞTURMAK AMAÇLANIYOR

Ziyalı Büyükşehir Belediyesi Dikici Eğitim Bilimi Merkezi ile ilişik dahi vukuf veren Tarakçılar, “Burası iki yıl evvel Başkanımız Heyecan Çerçioğlu eliyle kuruldu. Buranın kurulma amacı almaşık ekincilik ürünlerini Aydınlık çiftçisine kazandırmak. Sunma özellikle kuşkonmazla başladık. Okumuş’ın elhak domestik tatlarından birisi olan ‘kedirgen’ dediğimiz ürünün kültüre alınmışını Okumuş’a kazandırdık. Tığ burada kuşkonmazın dikimini, hasadını yaptık ve Ahali Veli Deri şubelerinde dahi vatandaşlarımıza sunduk. Vazıh’da üretimine başlayan çiftçilerimiz var” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER

Entelektüel Dikici Merkezi’nde birçok ürünün üretiminin bitmeme ettiğini altını çizen Tarakçılar, “Ziyalı’a sakız ağaçları getirdik, belli aynı bölüm ayırıp ciklet ağacının Ziyalı abuhava şartlarındaki hem büyüme-gelişmesini hem dahi verimini takip ediyoruz. Ziyalı’a kazandırabileceğimiz değerlerden birisi de sakız ağacı diyerek düşünüyoruz. Gojibery, aronya, çiğde, kuşburnu gibi ürünlerin denemesini yapıyoruz. Yani ekonomik munzam değeri olan, benzeri zamanda sürdürülebilir ayrımsız ekonomik değere eş olan ürünlerin denemelerini yapıp çiftçilerimize burada tavsiyelerde bulunuyoruz. Çiftçilerimiz birlikte bizim tavsiyelerimizi dikkate alıp üretime geçiyor” dedi.Share: