Avrupa Konseyi ve AGİT Avrupa’da Mutekit karşıtlığıyla savaşım iş birliği yapacak

Avrupa Konseyi Genel Sekreterinin Anti-Semitizm, Müslüman Karşıtlığı, Değişik Dini Anlayışsızlık Türleri ve Tiksinme Suçları Özel Temsilcisi Daniel Höltgen, Avrupa Asayiş ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa’üstelik kalan Mütedeyyin karşıtlığına cebin teşrikimesai yapacaklarını bildirdi.

AGİT Müslümanlara Alın Ahmaklık ve Ayrımcılıkla Uğraş Hususi Temsilcisi Sefirikebir İsmail Hakkı Musa, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Höltgen’le 7 Ekim’da devre içi aynı konuşma yaptıklarını duyurdu.

Höltgen dahi yaptığı paylaşımda “Antisemitizmin yükselişine eş şekilde, Avrupa’üstelik Müslümanlara karşı ırkçılıkta endişe verici bire bir artma gözlemliyoruz. Avrupa Konseyi ve AGİT trendi durdurmaya kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyinden görüşmeye ilişik yapılan yazılı açıklamada bile Höltgen’in Musa’yı bakir görevi nedeniyle tebrik ettiği belirtilirken, “Selefi Sefirikebir Paçacı ile kurulan kusursuz ilişkileri sürdürme ve ihya konusunda uygun kaldık ve özellikle Müslüman karşıtı rasizm tutmak üzere din ve inanç özgürlüğü üzerine kuruntu alışverişinde bulunduk.” denildi.

Açıklamada Höltgen ve Musa’nın antrparantez, Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadelede yeryüzü dolgunca uygulamaları kurmak kadar olası teşrikimesai yollarını araştırdıklarını kaydedildi.

Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, AGİT’in 2022 yılı Periyot Başkanlığını üstlenen Polonya yoluyla görevine atanmıştı. Musa, görevi 2019’dan beri sürdüren Büyükelçi Mehmet Paçacı’dan devralmıştı.

Share: