Askeri bölgede yakalanan Yunan polis güçleri ve sevgilisi üzere his talebi

EDİRNE’de, birinci basamak askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle haklarında 2 yıldan 5 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle sorun açılan Palikarya polis güçleri memuru Valasoudis Manolis (42) ile sevgilisi Aheni Aohna’nın (29) yargılandığı davada, sanıkların avukatı görüngü yerinde his yapılmasını arzu etti.

Yunanistan’ın Dedeağaç Itimat Müdürlüğü’nde görevli gidiş geliş polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile ahzüita için 5 Antrakt 2021’de Pazarkule Çizgi Kapısı’ndan antre yapıp Edirne’ye geldi. Alışveriş eden koşa, benzeri akşam ezanı özel araçlarıyla İpsala Çizgi Kapısı’ndan geçmek için yola artık. Manolis ve Aohna, sınıra mail Doyran köyünde askeri haram bölgeye girdikleri gerekçesiyle hat devriyelerince gözaltına alınıp, İl Güllabi Komutanlığı’na götürüldü. İşlemlerin arkası sıra adliyeye gönderme edilen çift, çıkarıldıkları Dideban Sulh Hakimliği aracılığıyla yurt dışı çıkış yasağı konularak başıboş bırakıldı.

İl Itimat Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü’nde çiftin cep telefonları ve üzerlerindeki sayısal materyallerinin incelenmesinde, yanlışlık unsurlarına rastlanmadı. Çift, entelekt giderleri ve garanti bedeli namına toplam 50 bin lira cezayla daraç dışına yokuş yasakları kaldırıldıktan sonraları ülkelerine döndü.Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna hakkındaki soruşturması tamamlandı, hazırlanan savca 5’inci Asliye Ukubet Mahkemesi’nde akseptans edildi. Polis memuru ve sevgilisi amacıyla ‘Askeri yasak bölgelere girmek’ suçundan 2 yıldan 5’er yıla büyüklüğünde mapushane istemiyle sevgili açıldı. Palikarya polis memuru Manolis, ifadesinde, “Yunanistan’dan 5 Boşluk öğle, Yunanistan saati ile 14.00 sıralarında, kız arkadaşım Aheni ile alay malay Pazarkule Çizik Kapısı’ndan methal yapıp alışveriş ve başvurmak amacıyla geldik. Edirne’ye geliş amacım kız arkadaşımla alay malay gitmek ve alışveriş yapmaktı. Edirne merkezine geldikten sonradan kafede aynı müddet oturduk, elan sonraları kız arkadaşımla Yunanistan saati ile 16.30 sıralarında aynı alışveriş merkezine gidip kemirmek yedik. Gelgel kararmaya başlayınca ahzüita merkezinden ayrıldık. Gelgel karardığı amacıyla Yunanistan’a dönecektik, telefonumda mevcut navigasyona yazarak yola çıktık. Çalıştığım ve yaşadığım saha İpsala Çizik Kapısı’na daha yakın olduğu amacıyla buradan depar yapacaktık, bu sebeple navigasyona yazarak Keşan’a akla yatkın yola çıktık. Navigasyonun bizi götürdüğü şekilde bitmeme ettik. Ayrımsız süre bilahare hava ağız ağıza kararmıştı, yer tıpkı yolda ilerlediğim esnada önüme askerler bundan sonra ve bizi durdurdular, benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde araçtan indirdiler, benimle birlikte az buçuk ilerleyerek uzakta bulunan kırmızı renkli tabelaya askı epilepsi gösterip, askeri memnu mıntıka olduğunu söylediler. Fakat ben askeri yasak bölgeye girdiğime dair temas tablo görmediğim üzere ve gösterdikleri resim uzakta olduğu amacıyla askeri yasak bölgeye girdiğimi düşünmüyorum, çünkü tabeladan geçmiş durmuştuk” diyerek konuştu.Edirne 5’inci Temel Ukubet Mahkemesi’nde zaman görülen ikinci duruşmaya Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna katılmadı. Sanıkların avukatı Mehmet Aka Tuna Hiddetli, Palikarya müvekkillerinin askeri yasak bölgeye antre yaptıkları yerde sezme yapılması talebinde bulundu. Duruşma sanıkların ifadesinin alınması amacıyla Yunanistan’a yazılan müzekkere yazılarına ati yanıt amacıyla beklenmesine, maznun avukatının fenomen yerinde keşif talebinin değerlendirilmesine değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

Share: