Artvin’de, Uray Şirketi İşçileri, İktidardan Takım Haklarını Arzu Etti: “Ayrımcılık Son Bulsun, Haklarımız Verilsin.

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin Belediyesi’nin ortaklık şirketlerinde etkin işçiler, belediye önünde yaptıkları açıklamada, kadro haklarını talep etti. DİSK Genel-İş işleri temsilcisi Yeşim Sancal, “Temel ekip istiyoruz. Uray işçisi amme işçisidir. Ayrımcılık son bulsun, haklarımız verilsin. Açık Oturum erk eliyle çalışanlara yönelik yapılan evet bile yapılmasına çalışılan kısmi düzenlemelerde şehremaneti işçisinin adı birlikte hangi yazık ki geçmiyor” dedi.

Artvin Belediyesi’nin ortaklık şirketlerinde etkin işçiler, uray uğrunda toplanarak, ekip haklarını arzu etti. İşçiler hesabına açıklamayı, DİSK Umumi- İş Artvin Belediyesi işyeri temsilcisi Yeşim Sancal yaptı. Sancal, şunları söyledi:

“Şehremaneti şirket işçileri, kamu işçisidir. Kol istiyoruz. Umumi İş, belediyeye işçilerin hakları amacıyla inatla ve yılmadan uğraş etmeye, ülkemiz ve geleceğimiz amacıyla himmet ve demokratlık talebini ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye işçi sınıfının hakları ve özgürlükleri için örgütlenmeye ve güçlenmeye bitmeme ediyor.

Gelir eşitsizliği faziletli enflasyon, fahiş faturalar kıtlık sınırının altındaki ücretler ve işçilerin geçinmesi ve insancasına yaşamasını olanaksız kuzuluk getiren ağır sıklet şartlar yaratmıştır. Bu koşullar altında ayrımcılık güvencesizlik ve eşitsizlik yayılmaya devam ediyor. Uray şirket işçileri üstelik detaylı zamandan beri iri tıpkı eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. İşçiler amacıyla bu ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin adı grup aldatmacasıdır.

“HAKLAR DOLGUN OLARAK İYİLEŞTİRİLMELİ”

Sendikamız söz konusu ayrımcılık ve adaletsizliğe alın şehremaneti işçileri bile amme işçisidir diye eylemler basın açıklamaları yaptı. Seçkin eylemimizde ve basın açıklamamızda köken kol istiyoruz. Şehremaneti işçisi amme işçisidir. Ayrımcılık akıbet bulsun haklarımız verilsin dedik. Belediye işçisi bugün bir nice açıdan ayrımcılıkla karşı karşıyadır. Siyasal kudret yoluyla çalışanlara müteveccih yapılan ya de yapılması çalışılan kısmi düzenlemelerde Belediye işçisinin adı bile hangi yazık kim geçmiyor. Amme işçileri ve amme çalışanlarına müteveccih yapılan düzenlemelerde şehremaneti işçileri yararlanamıyor ve düzenlemelerin dışında tutuluyor. Kamu hizmetleri ayrımsız hep olup merkezi evet birlikte evcil alt bölüm olmaksızın amme çalışanları işçi memur marifetiyle yürütülüyor. Kamu çalışanlarının vazifeli ayrımı yapmaksızın merkezi evet da evcil hakları iyileşecekse dolgun olarak iyileştirilmelidir. Şehremaneti iştirak işçilerinin ilave tediye hakkı derhal tanımlanmalıdır, Uray şirket işçilerine kadro hakkı derhal tanımlanmalıdır.”

“HAKKIMIZI SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE SAVUNACAĞIZ”

DİSK Umumi İş sendikası Karadeniz Bölge temsilcisi Sağlıklı Bilgin ise şunları söyledi:

“Şehremaneti işçileri namina Türkiye’nin dört bir birlikte hakkımızı istiyoruz ve bunu dahi sonuna büyüklüğünde mücadelesini vereceğiz İnanıyorum kim mümasil tıpkısı zamanda bu dahi gerçekleştirilecektir. Bunu pekâlâ yapacağız bilcümle bu arada el birliği içerisinde yerine angajman içre kendisine yapacağız. CHP İlçe Başkanı kardeşimize ve il başkanımıza Ahmet ağabeyimize ve tıpkı zamanda seçme ahit işçinin yanında ve arkasında duran Artvin Şehremini Demirhan Elçin’in katılımları için çok teşekkür ediyorum.”Share: