“Arsıulusal Molla Ahmet halk-Cezeri Sempozyumu” başlıyor

Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet halk-Cezeri Sempozyumu”na doğru

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış’ın evrak imzalaması

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkış’ın konuşması Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet ahali-Cezeri Sempozyumu” erte başlıyor

ŞIRNAK (AA) – Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet halk-Cezeri Sempozyumu” yarın başlıyor

Şırnak Valiliği ve Üniversite, Cizre elediyesi ile ilçe işbirliği ile Uluslararası Molla Ahmet Halk-Cezeri Sempozyumu erte başlıyor.

Cizre Belediye Konferans Salonu ve Kırmızı Medrese’üstelik 30 Son Teşrin-2 Meyan tarihleri arasında yapılacak sempozyuma yurt içi ve yurt dışından 20’yi çok akademisyen yemek yapacak.

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, gazetecilere, erte yapılacak geçmiş Molla Ahmet El-Cezeri arsıulusal sempozyumunu önemsediklerini söyledi.

3 günde 7 oturumda yapılacak sempozyumun serencam gününde ziyaretçileri ilçenin tarihi ve kültürlerini bile gezdireceklerini tamlayan Alkış, şunları kaydetti:

“Sempozyuma Irak, İran, Ürdün başta atılmak amacıyla ülke içinden ve yurtdışından 20’yi aşkın öğretim üyesi katılıyor. Burada, Molla Ahmet El-Cezeri’nin düşüncesini, dünyaya bakışını, detay dünyasına ve vatandaşlarımıza açıklamaya çalışacağız. Tabi Molla Ahmet El-Cezeri cihanşümul ayrımsız alimdir. Cihanşümul bir alimdir. Görüşleri, birliğe, vahdete, tevhide akıllıca görüşlerdir. Hakeza görüşler saf adına acun amacıyla yüce görüşlerdir. Molla Ahmet Halk-

Cezeri’nin divanı şimdiye büyüklüğünde 10 dile çevrildi. Bizim isteğimiz o kim bu divanın 50-60’a yakın dile çevrilmesidir. Açkı bilici akademisyenleri hizmete davet ediyoruz. Molla Ahmet Umum-Cezeri’nin divanın daha dolgunca tanınması için, daha çok kişiye ulaştırılması için divanın bir nice dile çevrilmesini hedefliyoruz.”

Cizre’nin tarihte eke aynı kent olduğunu, Molla Ahmet Ahali- Cezeri’yi çıkartabilecek büyüklüğünde nazik olduğunu vurgulayan Alkış, ilçeye yıkışır tıpkısı bilgi şöleni olmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Share: