Aromasını “Düzgüsüz Mehmet” rüzgarından düzlük Gökova susamı sıkı dışı üzere hasat ediliyor

Muğla’birlikte, Gökova Körfezi’nden sağ ve yörede “Düzgüsüz Mehmet” adı verilen rüzgarın getirdiği iyot sebebiyle özgün tıpkısı hoş koku kazanan susam, Japonya’nın birlikte İngiltere’ye ihraç edilecek.

Muğla Tecim ve Sanayi Odası (MUTSO) eliyle coğrafi işaret çalışması düzenlenen Gökova susamında, üreticiler bugünlerde hasat yapıyor.

Ula ilçesinin Gökova Mahallesi’nde üreticiler Gökova Körfezi’nden salim ve yörede “Deli Mehmet” adı verilen rüzgarın getirdiği iyot sebebiyle ibdai benzeri aroma kazanan susamın hasadına günün ilk ışıklarıyla başlıyor.

Susamlar, desteler halinde yerde bekletilip, elan sonra kümeler halinde kurutuluyor. Sopalarla vurularak dökülen, peşi sıra elekten geçirilen süsen çuvallanıyor.

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Hazar Saylak, AA muhabirine, Muğla ve ilçelerinde ortalama 30 bin dekar alanda süsen üretimi yapıldığını söyledi.

Üreticilerin serencam yıllarda yurt dışından mevrut kısık taleple süsen üretimine ciddiyet verdiklerini tamlayan Saylak, “Denizden iyot kokulu gelen rüzgar Gökova susamına müthiş bir aroma katıyor. Süsen bu topraklarda susuz olarak yetişiyor. Gökova susamı çok kaliteli ve aranan tıpkısı kitap haline geldi.” dedi.

Saylak, bu yıl ekilen alanların daha fazla olduğunu vurgulayarak mahsul ve rekoltenin üstelik faziletkâr olduğunu dile getirdi.

Üretici Nail Mücek ise dede mesleği susamcılığı sürdürdüklerini söyledi.

Yarım asırdır Gökova bölgesinde süsen grup, hasadını yaptıklarını nâkil Mücek, “Susam kestirmece 120 ahit arazide duruyor. 90 dönme devir ışığı alması lüzumlu. Aroması gündüz ve Sapık Mehmet rüzgarından geliyor. Susamın arazideki yolculuğu yolum, silkim aşamasından geçtikten sonra elenerek tamamlanıyor.” diye konuştu.

Hasadını yaptıkları susamın şişman bölümünü ihracata gönderdiklerini anlatan Mücek, şöyle konuştu:

“Bizim buranın susamı, aroması ve lezzetinden kaynaklı tercih ediliyor. İzmir’den benzeri firma eliyle Japonya’ya ihracatını gerçekleştiriyoruz. Japonlar suşi ve tezyin sanatında kullanıyor. Yağındaki aromadan kaynaklı tercih ediliyor. Piyasaya göre fiyatımız seçkin antlaşma faziletli oluyor. Bölgedeki eksiksiz susamı dahi tığ topluyoruz ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Ula’dahi yaklaşık 400 ton rekolte alıyoruz. altuni tıpkısı renge erbap olduğu üzere tercih ediliyor. Susamı Japonya’nın yanında serencam dönemde İngiltere’ye bile göndermeye başladık. Bu sene ilk kez İngiltere’dahi 22 şubesi mevcut iri benzeri aşevi grubuna gönderdik. Tahin ve helvasını da gönderdik. Deminden Kuveyt ve Dubai’ye de susamımızı örtmek için faaliyet yürütüyoruz.”

Mücek, gelecek yıllarda Gökova susamının ihracatının elan aşkın gerçekleşeceğini rapor etti.

Share: