Ardahan’da coğrafi işaretli “içi al elma” hasat ediliyor

Ardahan’üstelik üretilen ve olgunlaştığında içi da dışı üzere kırmızılaşan tescilli elmanın hasadına başlandı.

Posof ilçesinde yetişen ve 3 yıl evvel “Posof-Badele Elması” adıyla coğrafi meni alan elma, yörede biraz maraba tarafından yetiştiriliyor.

Olgunlaştığında içi bile dışı gibi kırmızılaşan elmanın hasadına başlayan yetiştiriciler, ihtiyaçları dışında artan elmaları ildeki müşterilerine pazarlıyor.

Yöre halkınca toplandıktan sonradan antrepo evet de serin alanlarda muhafaza edilen elmanın, yaklaşık 2 hafta içinde içi üstelik dışı kabil kırmızılaşıyor.

Posof Şehremini Cahit Ulgar, AA muhabirine, mevsimlerin herhangi bir alanda olduğu kadar elmanın üstelik üretimini etkilediğini söyledi.

“Bu yıl elma ağaçlarımızda ürün efdal”

Sabık sene içi kırmızı elmada üretim olmadığını fakat bu yıl fazlalaşan tıpkısı sezonun kendilerini beklediğini rapor fail Ulgar, şöyle konuştu:

“Bu yıl elma ağaçlarımızda verim yüksek. Elmanın gerekli olgunluğa ulaşması üzere az buçuk elan beklememiz lazım. Ancak şu zaman tamam ağaçlarımız da elmalarla meşgul. Bizim için çoğalan tıpkısı sezon olacak. Elmanın içinin dahi dışı kadar kırmızılaşması amacıyla biraz henüz beklememiz gerek.”

Müstahsil Adnan Bozyiğit de bu dönüş gerekli olan gönen ve kırağını beklediklerini belirterek, bunun elmaya faydasının olacağını dile getirdi.

Verimli benzeri sezonun sevincini yaşadıklarını anlatan Bozyiğit, “Bu elma, genel manada abuhava şartlarına bakarak tahavvül gösterebiliyor. İklim şartları uygunluğuna göre elmanın içi kül kırmızılaşıyor amma iklim şartları kontra gittiğinde elma beyaz kalıyor ya üstelik çok bir iki kırmızılaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bozyiğit, kaymakamlık merkezinde tıpkı zamanda fidan üretimi dahi yapıldığını belirterek, elmanın matlup seviyede olması amacıyla herkesin bu işe gönül vermesi gerektiğini aktardı.

Müstahsil Şemsettin Özgen bile bu yıl tamam elma ağaçlarında verimin erdemli olduğunu söyledi.

Share: