Ardahan haberi | Ardahan’da depremden bildirme haddinden fazla etkilenen 5 köye 50 oba kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde güzeşte saat 17.08’de meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremden yeryüzü çokça etkilenen 5 köye 50 keçe kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Öner, hasar tespitinin en kısa sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kıyamet ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, mazi saat 17.08’dahi, gestalt üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar deprem meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki yer sarsıntısı Erzurum, Kars, Balkı ve Iğdır’dahi birlikte hissedildi. Göle’ye bağlı Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Yetersizlik, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin serian arkası sıra AFAD, Uyanık, UMKE ve keyif ekipleriyle birlikte ilgilendiren birimler bölgede çalışmaya başladı. Duygusal kaybı sıfır depremde 2 kişi belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin benzeri kısmında cidar ve sıva çatlakları ile kâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların tıpkısı kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Deprem sonrası güç hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde dahi 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden bildirme haddinden fazla etkilenen Göle ilçesine ilişkin Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar için İl Kıyamet ve Ivedi Nitelik Müdürlüğünce 5 köye toplanmış 50 çadır kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri eliyle kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve çadır kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara eski olsun dileklerini ileten Ilbay Öner, çadırları bile gezerek yetkililerden hikmet aldı. Depremin peşi sıra arama istirdat ekiplerini sahaya sevk ettiklerini tamlayan Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür fert kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 kesim büyükbaş hayvan telef oldu. Dünyalık kaybı üstelik birkaç oranda, diye düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye yakın araçla kontrol istirdat faaliyetlerinin ardından hasar tespit çalışmalarını yapmaya başladık. Yakın illerden birlikte ekipler bekliyoruz, katılmak üzereler ilimize. En gücük sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun arkası sıra inşallah devletimiz ilişkin alım kuruluşları eliyle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği kendisine ilişkin kurumlarımızla gelişigüzel bu çalışmaları sunu hızlı aynı şekilde izlem edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’bile evvel 17.08’dahi meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre gece ve bugün öğle saatlerine kadar merkez üssü Göle olan 110’a andıran artçı yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların büyük ayrımsız bölümü 1 ila 3 büyüklükleri beyninde. Bölgede 4 ve üst 3 yer sarsıntısı meydana geldi. 27 Ilkgüz günü 17.43’te 4.0’lık artçının peşi sıra 19.16’birlikte 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’üstelik ise 4.0 kadar depremler oldu.Share: