Antalya’da rahvan at yarışları kan kesti

Antalya’da rahvan atlama beygiri yarışları dem kesti

ANTALYA İbradı Belediyesi, Ormana Rahvan Atçılık ve Geleneksel Sporlar Kulübü ile Ormana Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı vasıtasıyla bu yıl 9′. akarsu düzenlenen Anadan Görme Ormana Rahvan Atlama Beygiri Yarışları yabani yılkı atlarıyla angın Eynif Ovası’nda yapıldı.

Temsili Selçuki kervanı geçişiyle başlayan ve Türkiye’nin mütenevvi yerlerinden gelen atçıların katılımı ile yapılan yarışlar mülevven görüntülere tayf oldu. Yüzlerce seyircinin izlediği yarışmalara İbradı Belediye Reisi Serkan Küçükkuru, Alanya Belediye Reisi Fakirlik Yücel, 9’ncu bölüm konkur ağası Süleyman Bahadır ve alt kurul üyeleri katıldı.

Türkiye’nin muhtelif yerlerinden gelen 57 atın katılımıyla gerçekleşen yarışmada, esas, esas altı, şişman mutedil, kıtipiyoz itidalli, nöbet tüketici At, yol mütemmim denktaş, posta mütemmim düet denk, bandaj, murabba balya, müselles tay, ikili tay, civar atları ve safkan gündüz feneri atları kategorilerinde yapıldı.

Toplamda 60 bin TL bergüzar dağıtılan konkur, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonun nezdinde gerçekleşti.

Ormana Rahvan Beygir Yarışları yarış sorumlusu Mustafa Atak, 90 dönümlük Eynif Ovası’nın Osmanlı’dan artan yadigâr ayrımsız plato olduğunu söyledi. Ormanalılar olarak Rahvan At Yarışlarının bu yıl 9’ncusunu düzenlediklerini anlatan Akış, ” Afyon, Konya, Isparta, Beyşehir, Alanya, Side, Serik ve özge yerlerden gelen atlarla yarışma yaptık. Yarışmaya saf rahvan atlarda geldi. Ayrıca posta mütemmim ismini vermiş olduğumuz devasal hızlı rahvanlar vardı. Bu yıl Eynif Ovası’nda çabuk rahvanların alası dediğimiz öğün bitirenlerin arka bölümü adına yarıştırdık” dedi.

“57 sayı atlama beygiri geldi”

Yarışmalara 57 adet atlama beygiri geldiğini söyleyen Atak, “Anadan Görme yarışmamız bayram havasında geçti. Bu geleneğimizi ati nesillere aktararak asırlarca sürmek istiyoruz.. Yarışmada dereceye girenlere servet ve kupa ödülleri verdik. Ayrıca 3 döl atçılık yapmış Serik ilçesinden İzzet Kirlioğlu ve Beyşehir ilçesinden Erdal Poyraz’a hususi atçılık nişanı sunma ettik” diye konuştu.Share: