Antakya Antik Hipodrom’da eğlence ve baziçe mekanları bulundu

Tarihte bir nice medeniyete ocak sahipliği özne Hatay’de, Roma döneminde mensur edilen “Antakya Antika Hipodrom”üstelik eğlence yeri yerine kullanıldığı düşünülen ve içerisinde çeşitli oyun malzemelerinin bulunduğu iki mekan periyot yüzüne çıkarıldı.

Antakya ilçesine merbut Küçükdalyan Mahallesi sınırları içerisindeki Antakya Antik Hipodrom ve çevresi kazıları Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi (HMKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Pamir başkanlığında yürütülüyor.

Aralarında arkeolog, mimar, kent plancısı ve az dışından değişik üniversitelerin kazı bilimi bölümünden öğrencilerin de bulunduğu 25 nefis grup, Antakya Antik Hipodrom ve çevresinde çakal bire bir faaliyet yapıyor.

Kazı çalışması gerçekleştiren kadro, antik hipodromun mağrip kısmında coşku yeri adına mergup iki mekan ve içerisinde oyunlarda kullanılan kemik zarlar, baziçe taşları ve nefesli enstrüman parçası buldu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Hatice Pamir, AA muhabirine, 2013 yılından bu yana yürütülen kazılarda elde edilen verilere göre 513 metre uzunluğunda ve 110 metre genişliğindeki yapının tarihinin milattan önceki 67 yılına büyüklüğünde uzandığını söyledi.

Yapının, Helenistik çağ yapıların üzerine mensur edildiğini düşündüklerini anlatan Pamir, kazı çalışmalarında o döneme ilişik verilerin olduğunu belirtti.

Pamir, iki bükülmüş ve 80 bin birey kapasiteli Antika Hipodrom’dahi, döneminde at yarışlarının birlikte olimpiyat oyunlarının üstelik düzenlendiğini dile getirdi.

-“Milattan önceki 67’ye büyüklüğünde uzanan aynı tarihi var”

Hipodromun, döneminin ihtişamlı yapılarından biri olduğunu kaydeden Pamir, şöyle konuştu:

“Antakya Antik Hipodromu dünyanın arz alaylı yapılarından tıpkı tanesi. Bu anlamda mukayese etmek açısından düşünecek olursak Roma’daki Circus Maximus’u verebiliriz. Tıpkısı tekebbür ve kapasiteye cemaat aynı yapı. Milattan ilk 67’ye büyüklüğünde uzanan ayrımsız tarihi var. Roma’nın Antakya’yı hem kültürel hem siyasi hegemonyası altına aldığı döneme büyüklüğünde uzanıyor. Ancak tekrar tığ kayıtlardan biliyoruz ki bu hipodrom haddizatında ondan henüz öncesine gidiyor. Helenistik dönemi krallıkları dönemine gidiyor. Galiba Roma yapısı hipodromun Helenistik devir yapısının konusunda inşa edildiğini düşünüyoruz. Buna müteveccih birlikte araştırmalarımızı sürdürüyoruz.”

Pamir, 50 dönümlük düz zarfında saha düzlük hipodromda, iki kıvrım oturma sıralarıyla çevrelenmiş “U” şeklinde aynı planın bulunduğunu söyledi.

Hipodromda eskiden büyük festivaller ve organizasyonların yapıldığını anlatan Pamir, “Onlardan aynı tanesi seçme dört yılda tıpkı Mısır’dan Kıbrıs’a Yunanistan’a kadar bütün Gün Doğusu Akdeniz kıyılarından gelen yarışmacılar burada at yarışları yapıyorlardı.” dedi.

“Oyun zarları, oyun taşları bulduk”

Pamir, Antakya Antik Hipodrom’un doğu kısmında antrparantez benzeri tapınağın bulunduğunu ve buralarda bile himmet yürüttüklerini aktardı.

Hipodromun kazı çalışmalarında ilginç buluntulara rastladıklarını anlatım eden Pamir, şunları kaydetti:

“Hipodromun mağrip kısmındaki kazılarda ilginç mimarlık bakaya ve eserlerle karşılaştık. Elden çokça süfli iki mekan kazdık. Yaptığımız kazılarda, baziçe oynamakta beğenilen üzerlerinde işaretler mevcut oyun zarları, oyun taşları, kemikten mamul nefesli ayrımsız çalgının dudak kısmı ve üzerlerinde anatomi merkum fay çömlekler bulduk. Bu de bizi şöyle ayrımsız düşünceye götürdü. Bu büyüklüğünde balaban boyutlu bir yapının yanında bittabi kim canlılık yeri kabil mekanları vardı. Filhakika kazdığımız bu mekanlar de bir göz planı vermediği için tığ onu benzeri coşku mekanı, sporcuların ihtimal boş vakitlerini geçirdikleri evet de mevrut kişilerin eğlenecekleri bire bir mekan olduğu şeklinde şimdilik yorumladık.”

Pamir, kızıl ayrımsız firez mirası hipodromun geleceğe taşınması ve korunmasının majör olduğunu sözlerine ekledi.Share: