Ankara haberi… MEB ve Mamak Belediyesi aksiyon birliğiyle mesleki eğitim bilimi merkezlerindeki öğrencilere bindi verilecek

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer ve Mamak Belediye Başkanı Gaye Köse, mesleksel eğitim bilimi merkezi öğrencilerine mali bindi sağlayacak iş birliği protokolünü imzaladı.

Özer, “Mesleksel Terbiye Merkezleri Öğrencileri Sübvansiyon Protokolü”nün Musiki Muallim Mektebi’ndeki imza töreninde yaptığı konuşmada, mesleksel eğitimin kalkınmada cesim benzeri kadem olduğunu tabir etti.

Başarılı öğrencilerin mesleki eğitimden arındırılmasına bozukluk olan 28 Şubat sürecindeki katsayı uygulamasının, yapılan düzenlemelerle kaldırıldığını hatırlatan Özer, bugüne büyüklüğünde mesleki eğitimin güçlendirilmesi için çaba sarfiyat edildiğini dile getirdi.

Sektörün mecmu temsilcileriyle mesleksel eğitimde müfredatın güçlendirildiğini, güncellendiğini nâkil Icra Vekili Özer, iz liselerine akademik adına başarılı öğrencilerin yöneldiğini vurguladı.

Mahmut Özer, araştırı ve ihya çalışmalarının arttığı mesleki eğitimin üretim kapasitesinin da yükseldiğini rapor etti.

“Şakirt, kalfa sayısı 900 bin 675’e yükseldi”

Mesleki terbiye merkezlerindeki öğrenci sayısının 2021 böylecene 159 bine ulaştırılabildiğini belirten Özer, şöyle konuştu:

“Hedefimiz 2022 sonunda, 159 bin olan şakirt, kalfa sayısını 1 milyona ulaştırmaktı. Cumhurbaşkanımız birlikte bu rakamı kamuoyu ile paylaştı. Bugün itibarıyla 10 kamer kabilinden gücük sürede Türkiye’deki çırak, kalfa sayısı 900 bin 675’e yükseldi. Hedefimiz, kasım ayında 1 milyon şakirt ve kalfa sayısına vurmak, boşluk ayında 1 milyonun konusunda çıkmak.”

Özer, Türkiye’nin herhangi bir noktasında çırakların ve kalfaların işletmelerdeki sayılarının arttığını bildirdi.

Bu yılın 9 ayında umum eğitim bilimi merkezleri aracıyla 9 milyon 300 bin kişiye ulaşıldığını bildiren Özer, umum terbiye merkezleriyle kadınların istihdamı noktasında kebir adımlar atıldığını söyledi.

Mamak Belediyesi’hangi sağladığı bindi zımnında teşekkürname eden Icra Vekili Özer, “Mesleki yetişek merkezine vasıta yaptıran herhangi bir gencimize minimum ücretin üçte biri büyüklüğünde ihtişam namına ecir ödüyoruz. Çıraklarımız kestirmece 1700 liralık, 2 bin 700 teklik dahi kalfalarımız cesamet yoluyla sevap alıyorlar. Ayrımsız zamanda hisse senedi kazalarına ve meslek hastalıklarına alın bile sigortalarını yaptırıyoruz.” dedi.

Bazı belediyelerin devletin verdiği desteğe ilave ifa yaptıklarını bildiren Özer, imzalanacak protokolle Ankara’bile bu aksiyon birliğinin ilk defa Mamak Belediyesiyle yapılacağını belirtti.

Konuşmaların arkası sıra Vekil Özer ile Komutan Köse teşrikimesai protokolünü imzaladı.

250 teklik bindi 500 liraya yükseltildi

Mamak Şehremini Köse, bugüne kadar öğrencilere müteveccih yaptıkları çalışmaları anlattı.

Protokol kapsamında mesleksel ve maharet terbiye merkezlerinde öğrenim gören öğrencilere mali destek sağlanacağını bildirerek, “Mamak Belediyesi adına tıpkısı ilki gerçekleştiriyoruz. Uray Meclisimizde fikir birliğiyle aldığımız kararla, mesleki ve teknik programa kayıtlı 19 yaşından zaman almamış eksiksiz öğrencilerimize 2 sene boyunca 250 lira bindi sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Köse’nin bu açıklamaları üzerine Vekil Özer, bindi miktarının 500 liraya çıkarılmasını istedi, Komutan Köse bile bu teklifi akseptans etti.

İmza törenine, Ankara Valisi Vasip Atmaca, TBMM Milli Terbiye, Kültür, Cahillik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Fırka Ankara Milletvekili Emrullah İşler ile çok sayıda çağrılı katıldı.

Programın peşi sıra Mamak Belediyesi Bala ve Bilgisizlik Meclisini konuşma ederek buradaki öğrencilerle ayrımsız süre dostça fail Icra Vekili Özer, “Sizleri tığ hangi kadar nitelikli eğitimle buluşturup tüvana ağıl getirebilirsek, ülkemiz da haddinden fazla henüz işlek kuzuluk gelecek.” dedi.

Share: