Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

MUTLU VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Küçük Asya’nun bir nice ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Yabani Armut ilçesine gelen kadınlar, hem dernekevi ürünlerini tanıttı hem üstelik giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Ahlat Millet Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde farklı kültürlerin mülakat noktası oldu.

Selçuklu motifleri mevcut keçeden yapılmış eğlek otağı ile 51 çadır, Selçuklu mimarisiyle inşa edilen mescit, kahvehane ve güreşçi köprüsü, okçuluk ve süvari okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı kavim bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa gibi birçok ilden mevrut kadınlar birlikte dernekevi ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü aktiflik alanına taşıyan kadınlar, yerel ve ecnebi ziyaretçilerin rabıt odağı oldu.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği ekibi de tarihte muhteşem yere sahip olan Nene Hatun, Şerife Abla ve Nezahat Onbaşı kabilinden isimlerin gösterdiği kahramanlığı piyes gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada alaca aş gibi birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan gelen Minusa Enerjik, AA muhabirine, ilk kez Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Yabani Armut’a 20 saatlik yolculuğun peşi sıra ulaştığını anlatan Acara, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Dernekevi kıyafetlerimizle katıldık. Değme taraftan mevrut insanlar burada aşure gibi birbiriyle harmanlanıyor. Bir Nice arkadaş edindik. Evlerine, memleketlerine çağırma ediyorlar. 7’den 70’e sistem tıpkısı halayda, tıpkı hars ve türküde buluşuyor. Aşağı dayanılmaz tıpkı ortam.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den gelen Meryem Pişkinkaya dahi “25 saat süren otobüs yolculuğunun peşi sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza kat sayı olmaya çalışıyoruz. Bura doğu ve batının kaynaşması oldu. Burada içtenlik, içtinap etmek var. Makro benzeri atmosfer. Bunu anlatmanın tarifi bulunmayan.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’dan mevrut Ayşe Çipo da gelenek ve göreneklerini Yabani Armut’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri lokal kıyafetleriyle yengi kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını tamlayan Demir, “Küçük Asya’nun eksiksiz renkleri burada. Ağababa yurdundayız, hayat içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, kahraman Türk kadınlarını terennüm etmek için 20 dakikalık gösteri hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını tıpkı kez daha hatırlatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çokça güzelce ilgi var. Alp Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çokça adamakıllı benzeri düzlem oluştu. Herhangi Bir yöreden gelenler benzeri arada.” dedi.Share: