Amme Başdenetçisi Malkoç Erzincan’da STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu

Amme Başdenetçisi Malkoç Erzincan’bile STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu

Erzincan’birlikte “Ombudsman Erzincanlılarla Buluşuyor” programı gerçekleştirildi

Kamu Başdenetçisi Malkoç: “Şimdiye büyüklüğünde şöyleydi; bire bir husus yapacağımız ahit Avrupa Birliği hangi der? Amerika Müttehit Devletleri ne der? O zaman bitti. 100’üncü yılımıza geldik, arslan yavrusu büyüdü aslan oldu. bundan sonra tümce Türkiye hangi diyor diye bakacak”

ERZİNCAN – Erzincan’de Amme Başdenetçisi Itibar Malkoç’un katılımıyla “Ombudsman Erzincanlılarla Buluşuyor” programı gerçekleştirildi. Programda öğrenciler, muhtarlar ve sivil topluluk kuruluşlarından kendilerine müteveccih kâm ve tavsiyeler dinlenerek hal önerileri sunuldu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun bilinirliğini arttırmak ve öğrenciler, muhtarlar ile sivil topluluk kuruluşlarının taleplerini kuruntu ve önerilerini dinlemek amacıyla Erzincan’birlikte “Ombudsman Erzincanlılarla Buluşuyor” programı düzenlendi. Ilbay Mehmet Makas’ın küşat konuşmasını yaptığı programda daha sonra müzakere eden Amme Başdenetçisi Haysiyet Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu için katılımcılara bilgiler verdi.

“100’ncü yılımızda Avrupa Birliği, Amerika Müttehit Devletleri hangi der diyerek değil, Türkiye hangi diyor diyerek bakılacak”

Bilgilendirme konuşmasının arkası sıra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100’ncü yılına güvenli adımlarla ve güçlenerek girdiğini belirten Malkoç, “Şimdiye kadar şöyleydi; aynı husus yapacağımız zaman Avrupa Birliği hangi der? Amerika Bir Devletleri ne der? O zaman bitti. 100’üncü yılımıza geldik, arslan yavrusu büyüdü aslan oldu. artık cümle Türkiye hangi diyor diye bakacak” ifadelerini kullandı.

Amme Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Osmanlı Mutedil Doğu’yu ve dünyayı adaletle yönetti. Yoruldu. İç dış sebeplerle zayıfladı. Garplı yayılmacı güçler onu parçaladı, öldürdü ama o aslan olan Osmanlı ölmeden ilk bir yavru doğurdu. O yavrunun adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Demin, bizim devletimiz aslan yavrusu. Aslanın yavrusu hangi olur? Karga falan gayrimümkün değil mi? Aslan olur. Küçükken hakkını yediler, hukukunu çiğnediler. O’de büyüdü ve önümüzde kim 2023’te 100’üncü yıl dönümünü kutlayacak inşallah. Güçlenince etrafı da bakmaya başladı. Nerede hukukumuzu çiğnediler? Nerede hakkımızı yediler? Ondan sonra hakkımızı yenen hukukumuzun çiğnenen yerlerine müdahale etmeye başlayınca Avrupa Birliği, Amerika veya diğerleri patırtılı çıkarmaya başladı. Onlar ne derse desin, tığ ulus adına hukukumuzu korumasını biliriz, hakkımızı de almasını biliriz Allah’ın izniyle. Şimdiye büyüklüğünde şöyleydi; tıpkısı özdek yapacağımız ahit Avrupa Birliği hangi der? Amerika Mürekkep Devletleri hangi der? O antlaşma bitti. 100’üncü yılımıza geldik, aslan yavrusu büyüdü arslan oldu. bundan sonra tümce Türkiye ne diyor diyerek bakacak Allah’ın izniyle, bunda tereddüdümüz bulunmayan. Onun için 21’inci asır Türkiye’nin yüzyılı olacak. Celal büyüklerimiz de bunu söyledi amma bunun temelinde kıpırdak olmamızın şartı bile sıdk ve doğruluk. Muhtarımız birlikte adaletli olacak, uray başkanımız adil olacak, yöneticiler, kat amirleri vatandaşa ana olarak bakacak. Bu uygulamaları bile çoğaltacağız, bakanlarımız üstelik böyle olacak. Fire, kalık oldu mu mahkemeye gitmeden önce bizim kabil kurumlara gelinecek. CİMER’e gidilecek. Türkiye İnsan Hakları Müsavat Kurumu’na gidilecek. Mahkemeye başvurmak zaten doğal hakkınız. Çok teşekkür ediyorum, kürsüyü sizlere bırakacağız rüfeka”

Protokol konuşmalarının arkası sıra Kamu Başdenetçisi Itibar Malkoç ile Amme Denetçilsi Saadettin Koruyucu yoluyla öğrenciler, muhtarlar ve sivil cemiyet kuruluşlarından kendilerine yönelik istek ve tavsiyeler dinlenerek çözüm önerileri sunuldu.

Gerçekleştirilen programa iklim protokolünün yanı sıra STK temsilcileri, kamu gelgel müdürleri, Bayburt, Gümüşhane ve Erzurum’dan öğrenci toplulukları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Share: