Amme Başdenetçisi Malkoç, Erzincan’da gazetecilerle buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Kanuncu ve anayasal aranjman itibarıyla, hak ve özgürlükler açısından Avrupa’nın birçok ülkesinden elan gür durumdayız.” dedi.

Malkoç, Erzincan’daki bir otelde gazetecilerle buluşmasında, Amme Denetçiliği Kurumunun dalavere ile vatandaşlar arasında yaşanan ihtilaflarda mahkemeye gidilmeden mütenavip benzeri çare oluşturulması amacı taşıdığını söyledi.

Kurumun bire bir duruşma olmadığını ve alınan kararların başvuru niteliği taşıdığını anlatım fail Malkoç, şöyle konuştu:

“Kamu Denetçiliği Kurumunun özelliği, tıpkısı konuda, tıpkısı değişmeyen verdiğinde, idareciler, uygulamacılar bunu kez, formül, kalıp adına geliştirirler ve bilcümle emsallerde uygulayabilirler. Yani, kısacası tığ ayrımsız teftiş kurumuyuz. İdarenin eylemi ve işlemlerini hukuka uygunluk, dürüstlük açısından denetleyen ayrımsız kurumuz. Şurası memnuniyetle belirteyim, yasal ve anayasal düzenleme bakımından, hak ve özgürlükler açısından Avrupa’nın birçok ülkesinden daha bereketli durumdayız. Türkiye’de insanların mahkemelerin dışında hakkını arayabilmek amacıyla mütenavip çıkar yol merci adına 15’in üzerinde çekicilik var. Tığ bu kurumlardan sadece tıpkı tanesiyiz. Bunlardan yeryüzü çok bilineni CİMER.”

CİMER’in 2021 yılında 6,5 milyon şikayet aldığından bahseden Malkoç, “Yani 18 yaşın üstündeki nüfusumuzun çarçabuk derhâl yüzde 10’u bire bir yıl içerisinde CİMER’e başvurmuş. Bizim kabilinden Kamu Denetçiliği Kurumu, Türk İnsan Hakları Denklik Kurumu veya Töre Bilimi Müesses gibi kurullarla birlikte hesaba katıldığında, 2021’bile insanların hakkını bakmak için başvurduğu makamları dikkate aldığımızda muhtarından, belediyesinden, meslek idaresinden, hastanesinden, siyasetçisinden bakanlığa kadar 8 milyon yakın şikayet gitmiş.” dedi.

Bazı şikayetlerin ise temeli olmadığını hassaten bühtan niteliği taşıdığını anlatan Malkoç, “Bu minval şikayetleri insanları ve amme görevlerini yoran hususlar. Bunları ayırdığımızda Türkiye’nin hukukun üstünlüğü uğrunda, türe taharri önünde güç benzeri duruluk aldığı kanaatindeyiz. Bunun elan aklık, elan pir olması üzere hepimize görev düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Malkoç ve beraberindekiler Vali Mehmet Hırsızlık, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akış Uzun, Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk’ü üstelik ziyaret etti.

Share: