Amasya’da Görüşme Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Konuşma Barajı’na koyulmak üzere 850 bin balık yavru akarsu, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde canlılık gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Ülfet Şehremini Mehmet Güllabi eliyle düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın ağır yerine yapıldığı bir ilimiz. Serencam 2 yılda buna tıpkısı bile su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen yıl Ululuk Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda ilkin sazan ve Sazak balığı yavrusu kalkışmak üzere değişik türler yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Musahabe Barajı’na kalkmak üzere 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında hele kendimize elan balaban bire bir maksat koyduk. 84 milyon balık, tam cins ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Yoz bu göz bizim amacıyla yıldızı ışıltılı ayrımsız kürsü.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalabalık, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: