Almanya, KÖLE ve Cenup Kore eş tatbikatına katılacak

KÖLE ve Cenup Kore’nin, nükleer patırtı tehdidini arttıran Yıldız Kore’ye karşı önümüzdeki hafta gerçekleştireceği tatbikata Almanya dahi tayyare gönderdi.

KÖLE ve Cenup Kore’nin, füze denemelerini ve çekirdeksel arbede tehdidini arttırarak giderek saldırganlaşan Yıldız Kore’ye karşı önümüzdeki hafta düzenleyeceği serencam yılların genişlik balaban askeri tatbikatına Almanya üstelik katılacak. Geçmiş akşam saatlerinde Bavyera eyaletindeki bire bir albeni üssünden havalanan 6 Eurofighter Typhoon çekişme uçağı Singapur’a doğru yola bundan sonra. Cologne kentinden ise 3 sayı A330 Çok Rollü Tanker ve Eriştirme (MRTT) ile 4 nüsha A400M askeri taşımalık uçağı 30 zaman ara ile havalandı. Almanya Defans Bakanı Christine Lambrecht Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşa değinerek, “Tabii kim mihrak noktamız aracısız olarak Şark ancak dikkatimiz gayrı ulusların üstünde üstelik olmalı” dedi.

“Çin için bir gözdağı bulunmayan”

Alman Çekicilik Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz, Alman çarpışma uçaklarının arsıulusal rotalara merbut kalarak Cenup Çin Denizi’ne çok yaklaşacaklarını ancak Tayvan Boğazı’ndan geçmeyeceklerini söyledi. Gerhartz, uçakların Tayvan yakınlarındaki pervaz rotalarıyla ilgili yerine bile “Cenup Çin Denizi ve Tayvan örtüsüz bölgedeki kilit noktalar” dedi. Gerhartz antrparantez, Avustralya’daki tatbikatlara katılmalarının Çin’e seçme tehdit mesajı taşımadığını de belirtti. Avustralya’nın Almanya Büyükelçisi Philip Green ise “Rastgele ülkenin kişi hâkim seçimlerini yapabileceği, muvazeneli, barışsever ve mühim ayrımsız denge sağlayabileceği kesim arıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore’den dişe diş bekleniyor

KUL ve Güney Kore tatbikatları “savunma” kendisine nitelendirirken, Ulchi Hürriyet Kalkanı’nın cümle tatbikatları “obstrüksiyon provası” namına tanımlayan ve çekirdeksel zırh ile füze denemelerini meşru kılmaya müteharrik Yıldız Kore’da nazik tepkiye nöbet açması bekleniyor. Pyongyang yönetimi, MEMLUK ile Güney Kore’nin bölgedeki eş askeri tatbikatlarını “yıldırma” adına görürken, genellikle füze testleri veya tehdit söylemleriyle denk veriyor. – BERLİN

Share: