Aksırma şikayeti olan iki hastanın burunlarından cibin larvası bundan sonra

Konya’birlikte burun tıkanıklığı ve aksırık şikayetiyle hastaneye başvuran iki hastadan birinin burnundan 3, diğerinin burnundan 1 larva (sürfe) çıkarıldı, hastaların şikayetleri sona erdi.

Hapşırma ve koku alma organı tıkanıklığı gibi şikayetleri dolayısıyla farklı hastanelere giden ve bahar nezlesi tanısı alarak ilaç kullanmaya başlayan iki dirilik, şikayetleri geçmeyince Medicana Konya Hastanesi Kulak Büyüklenme Derbent Uzmanı Prof. Dr. Kayhan Öztürk’e başvurdu.

Hastaları tetebbu eden Öztürk, birinin burnundan 3, diğerinin burnundan 1 larva çıkardı.

Öztürk, AA muhabirine, el arasında aldanmaz ya bile larva kendisine adlandırılan larvaların sinek yumurtasıyla bulaştığını söyledi.

Larvaların burna ya da göze yerleştiğini rapor eden Öztürk, sinüsler içerisinde saklanan larvaların büyüklenme içerisinde gezinerek alerjik şikayetlere neden olabildiğini söyledi.

Koku Alma Organı ortamında dolaşan larvaların burunu kaşındırarak akıntıları artırdığını, bu akıntılardan beslenerek hayatını idame ettirdiğini anlatan Öztürk, “Bire Bir hastamızda şikayetler 17 devir sürmüştü. Burunda haddinden fazla bulunmaz rastlanan bu olayda, şikayetler aniden başlıyor ve detaylı sürebiliyor.” dedi.

Hastaların şikayetleri sona erdi

Öztürk, larvaların burunda, tedaviye cevap vermeyen alerjik semptomlara bozukluk olduğunu dile getirdi.

Larvaların burun içerisindeki hareketlerinin kibir salgılarını artırdığını belirten Öztürk, “Kurtların bu salgılardan beslendiğini düşünmekteyiz. Tedavide kurtları yakalamak gerekmektedir. Hastamızda, muayenede yanak arkası sinüs dediğimiz maksiller sinüsten çıkan alelade benzeri sinek türünün larvalarını gördük. Hastamızdan 3 sürfe çıkardık.” diyerek konuştu.

Öztürk, farklı hastanın dahi gözünden daha önceki 16 larva çıkarıldığı öyküsüyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

Larvanın gözyaşı kanalı vasıtasıyla burna ve sinüs içerisine yerleşip, sağlıklı maksiller sinüs içerisinde yuva yaparak hastada 17 dönem süren burun tıkanıklığı ve aksırma şikayetlerine kat açtığını anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Sayrı tekraren kulak koku alma organı boğaz muayenesine girmesi ve bir nice alerji ilacı kullanmasına karşın şikayetleri geçmeyince hastanemize başvurdu. Hastanın yapılan muayenesi ve radyolojik muayenesinde kurtçuk ile eğlenceli görünüm olması konusunda hasta operasyona alınarak sinüs içerisinden ayrımsız larva çıkarıldı. İşlem sonrası ertesi çevrim hastalarımızın tek şikayeti kalmadı. Alerjik tedaviye yanıt vermeyen, şappadak başlayan alerji şikayetlerinde büyüklenme içerisindeki larvalar araştırılmalı, cerrahi olarak yaşadıkları alandan çıkarılmalıdır.”

Öztürk, işlemi, lokal anestezi altında sinüs genişletilerek yaptıklarını, hastanın, müdahale sonrası normal yaşantısına döndüğünü sözlerine ekledi.

Share: