Akıbet zaman haberleri… Kayseri’de 15 askerin martir olduğu yıldırı saldırısı davasına bitmeme edildi

Kayseri’dahi 2016’dahi çarşı iznine çıkan askerleri haiz el otobüsüne patlayıcı yüklü araçla planlı yıldırı saldırısına ilişik davaya devam edildi.

4. Vahim Ukubet Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, yıldırı saldırısının faillerinden tutuklu maznun PKK’lı Ferhat Tekiner ile tutuksuz yargılanan M.O, E.U, Ü.K, M.Y. ve bazen avukatlar, Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Tutuklu sanıklar B.K, M.A, M.Ö. ve S.A, canip avukatları ile Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Bölüm Başkanı Yüce Ağır mahkeme salonunda amade bulundu, tutuklanmadan sanıklardan E.Ş. ve H.E. duruşmaya katılmadı, maznun A.A’nın ise mevt ettiği belirtildi.

Sanık Ferhat Tekiner, avukatının gelmediğini, ahir celse avukatı eşliğinde beyanda mevcut olmak istediğini söyledi.

Diğer sanıklar üstelik geçmiş savunmalarını tekrarladıklarını ve suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, beraatlerini ve tahliyelerini istedi.

Müşteki avukatları ve Büro Başkanı Ulvi Müşkül ise sanıkların sunu vahim şekilde cezalandırılmalarını istek etti.

Duruşmaya katılmayan E.Ş. ve H.E. üzerine cebren getirme kararı düzlük mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıkların kâin durumlarının devamına değişmeyen vererek, eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Saldırı

1. Komando Liva Komutanlığında memur askerlerin, 17 Boşluk 2016’dahi el otobüsü ile çarşı iznine çıktıkları sırada patlayıcı aylı araçla planlı yıldırı saldırısında 15 çeri martir ergin, 54 çeri yaralanmıştı.

Saldırıyla ilişkin 8 maznun, Kayseri 4. Okkalı Ceza Mahkemesindeki anlık sonucu çeşitli mahpushane cezalarına çarptırılmış, 10 maznun ise delil yetersizliğinden beraat etmişti.

Ferhat Tekiner ile hakkında al bülten çıkartılan, terör saldırısının talimatını veren firari “Erhan Porsibi” kod adlı İshak Özçaktu ve Sait Karabulut’un dosyası ayrılmıştı.

İl Açıkgöz Komutanlığınca gerçekleştirilen gelgel destekli operasyonda “terörden arananlar” listesinde al kategoride yer kayran Özçaktu aylak kuzuluk getirilmişti. MİT’in emniyetle iş birliği süresince gerçekleştirdiği operasyonla Irak’ın kuzeyinde yakalanan Ferhat Tekiner’in ifadeleri doğrultusunda hazırlanan eklenmiş iddianameyle maznun sayısı 5’e çıkmıştı.

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, 18 sanıktan aralarında saldırın planlayıcısı olduğu belirtilen PKK’lı Kenan Çiçek’in da bulunduğu 9 maznun hakkındaki kararı onarken, aralarında iki dosyadan da yargılanan B.K. ve M.A’nın üstelik bulunduğu 9 sanığın dosyasını ise noksan anket gerekçesiyle bozmuştu.

Savcının mütalaası

31 Mayıs 2022’da mütalaasını açıklanan cumhuriyet savcısı, sanıklar Ferhat Tekiner, B.K. ve M.A’nın 15’er el “bilerek öldürme” 54’er kez “düşünülerek öldürmeye adım”, “devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü bozma” ve “silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma” suçlarından, polis memuru M.Ö’nün “silahlı yıldırı örgütüne yardım ika” ve “suçluyu gayret”, S.A’nın ise “silahlı terör örgütüne arkalama etme” ve “resmi belgede düzmecilik” suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

Share: