Ağbaba: İlişkileri Düzelteceğiz ve Türkiye Gine Ayağa Kalkacak

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da; “Geçkin Yalova’evet gittim ulus illallah etmiş. Ayrımsız mülteci sorunumuz var… Nasıl çözeceğiz? Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani biz dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı evet, demincek kendileri ‘Esedci’ oldu… Suriye ile ilgiler düzelecek ticaretin olacak… Suudi Arabistan ile düzelecek. Irak’la… Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye yeniden ayağa kalkacak” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, Malatya’nın Darende ilçesinde; vatandaşların sorunlarını dinledi. Ağbaba, vatandaşlarla sohbetinde şunları söyledi:

“Güzeşte Yalova’evet gittim budun illallah etmiş. Benzeri mülteci sorunumuz var. Sığınmacı sorunu hangi? Elbette oluştu? Ayrımsız ülke düşünün ki sınırlarının ayrımsız tarafı boş, tıpkısı talih düşünün ki sınırlarının aynı tarafı sınırlanmış. Deminden Suriye’den temel geçişi başıboş, Afganistan’dan erkin, Irak’tan serbest, Pakistan başıboş, Bangladeş serbest…

Demin şunu bilin ki Bangladeşli ya dahi Afganistanlı evet da Suriyeli; Türkiye’ye gelirken, Türkiye’de dinmek üzere gelmiyor. Ne için geliyor? Sizin çocuklarınız üzere Avrupa’ya başvurmak amacıyla geliyor. Biz hangi yapmışız; Edirne’yi, Ege’yi kapatmışız. ‘Burada kalsın’ demişiz. Onu pekâlâ yapmışız? Avrupa ile sözleşme yapmışız, ‘Geri dönüş’ anlaşması. Sığınmacı kaçıp gitse üstelik Yunanistan yakalayıp izansız sana gönderebiliyor.

“ALMANYA’NIN RAHATINI, KONFORUNU BİZ SAĞLIYORUZ”

Bu Suriye meselesi dünyanın meselesi değil mi, meselesi. Afganistan meselesi… Tığ mi yaptık Afganistan meselesini, Amerika yaptı. Bizim meselemiz mi dünyanın meselesi. Kardeşim Belçika alıyor Türkiye’den 37 sunum Suriyeli mülteci, İngiltere alıyor 175 çıngı yeryüzü niteliklisini… Sana kalıyor 5 milyon, olamaz… Ne olması lazım, icabında kapıyı açacaksın. Avrupa’nın tığ mülteci ambarı mıyız? Sığınmacı ambarı olduk. Sebep; az buçuk mal verdiler, biraz de Türkiye ile ilişkin eleştirileri kestiler. Almanya Başbakanı, Tayyip’i niye övüyor ya birlikte güzeşte dışişleri bakanı geldi, ‘Türkiye’ye müteşekkiriz’ dedi. Niye diyor; zira Almanya’nın rahatını, konforunu tığ sağlıyoruz. Az Buçuk üstelik bırak oraya gitsin. Bu meselenin çözülmesi lazım.

“İLİŞKİLERİ DÜZELTECEĞİZ VE TÜRKİYE TEKRAR AYAĞA KALKACAK”

Bu meselenin çözülmesi lazım. Bittabi çözeceğiz; Avrupa Birliği fonlarıyla ve benzerleri ve Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani biz dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı ya, demincek kendileri ‘Esedci’ oldu… Bunların hepsini düzelteceğiz diyoruz. Bunlar düzelince hangi olacak; Suriye ile ilgiler düzelecek ticaretin olacak… İlişkin ferah olacak. Suudi Arabistan ile düzelecek. Irakla… Irak’ın geldiği hale baksanıza? Yani bu ilişkileri düzelteceğiz ve Türkiye esasen ayağa kalkacak.”Share: