Afyonkarahisar’da lavanta turizmi hareketliliği başladı

Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesindeki lavanta diyarı namına anılan İdris köyünde 3 bin dekarın üzerindeki lavanta tarlaları turistleri ağırlıyor.

Türkiye’nin Isparta’dan bilahare ikinci balaban lavanta istihsal merkezi olan kentteki lavanta hasadı ilkgüz ayının sonuna kadar sürüyor. Afyonkarahisar- Denizli sınırında 1500 rakımın üzerindeki Apa Yaylası’ndaki orman köyünde kâin lavanta tarlaları, yükseltisi nedeniyle ağustos ayında mor renge bürünüyor.

Dazkırı Kaymakamlığının akıbet yıllardaki turizm ve kalkınma projeleriyle yapılan yatırımlarla İdris köyündeki lavanta tarlalarında turist hareketliliği artıyor. Köydeki lavanta tarlaları, katıksız stüdyo görünümüyle kasaba illerden fotoğraf tutkunlarının birlikte sargı odağı oldu.

İdris Köyü Muhtarı Sami Delice, AA muhabirine, lavanta tarlarının mor renkleriyle insanları cezbettiğini söyledi.

Son yıllarda köylerine sakil domestik ve ecnebi gezgin geldiğini dile getiren Delice, şöyle konuştu:

“Lavanta tarlalarımız, görselliği nedeniyle özellikle yer illerden haddinden fazla ziyaretçi ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’dan misafirlerimiz vardı. Ziyaretçilerimizi köyümüzdeki tarlalarımızda gezdiriyor, lokal ürünlerimizi izzetüikram ediyoruz. Domestik ve yabancı turistlerimizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz.”

-“1,5 titrem yağ çıkarmayı hedefliyoruz”

Delimsirek, görselliğin doruk yaptığı İdris köyünün mor tarlarının eylül ayının sonuna büyüklüğünde gezip görülebileceğini vurgulayarak, tabiat ve ışık tutkunlarını bölgeye davet etti.

Afyonkarahisar Valiliğin desteğiyle kurdukları distilasyon ünitesiyle hasadını yaptıkları lavantaların yağlarını birlikte çıkardıklarını anlatan Delice, “Sabık yıl köyümüzdeki lavanta hasadı 230 ton civarındaydı. Bu sene verimli yağışa merbut yerine 300 tonun konusunda çıkacağımızı düşünüyoruz. Tarlalarımızda ürün çok aşkın. Sabık sene de 822 kilo lavanta antagonist, çıkardık. Bu sene 1,5 titrem yağ çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yağları üstelik kozmetik sanayisine satıyoruz. Yağın litresini da 450 liradan satıyoruz. Bunun dışında çiçekçilere verdiğimiz lavantalar da var. Ayrıca, lavanta buketlerimiz ABD, Almanya, İsviçre ve Bulgaristan’a gidiyor.” diye konuştu.

İdris köyünde lavanta üretimi fail Hüseyin Nasip da 8 yıllık tarlasında haddinden fazla güzel görsel şölen olduğu üzere ziyaretçisinin birlikte çok olduğunu dile getirdi.

Köylerinin orman içerisinde olduğu üzere turistlerin yavaş ilgisiyle karşılaştıklarına dikkat çekici Nasip, “Ziyaretçiler, tarlada foto ve videoteyp çekimleri yapıyorlar. İkramlarımız oluyor. Hoşça espas geçiriyorlar.” dedi.

“Artağan verimli foto ve videoteyp çektik”

Seyyar Betül Özdemir, İdris köyüne lavanta tarlarını kazanmak amacıyla arkadaşlarıyla geldiklerini söyledi.

Özdemir, “Bugün lavanta tarlasında çok keyifli ayakyolu geçirdik. Bol eli nimetli fotoğraf ve video çektik. Bu görselleri toplumsal medyadaki adresimde paylaşacağım. İdris köyü dirlik veren ve rahatlatan ayrımsız meydan. Stresten insanları uzaklaştırıyor. Gayet dahi temiz ayrımsız ortamı var. Burayı herkese tavsiye ediyoruz.”

Gezgin Alev Kahvecigil ise İdris köyündeki lavanta tarlalarının doğallığı ve manzarasının insana geçim verdiğini ve arkadaşıyla bol bol ışık ve video çektiklerini tabir etti.Share: