Acul gündeme mevrut kreşte sabık yıl da ivinti olayı yaşanmış

Tekirdağ’de çabukluk görüntüleriyle gündeme gelen kreşte eski yıl da şiddetin yaşandığı, bu nedenle işine son verilen öğretmenin duruşma kararıyla işe iade edildiği belirtildi.

Özel Çerkezköy Birleştirme Uran Bölgesi (OSB) Çocuk Yuvası ve Ruz Bakımevini kuran OSB’nin Umumi Heyet Başkanı Eyüp Sözdinler, matbuat toplantısı düzenledi.

OSB’birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan Sözdinler, yaşanan olaydan âlem nazik sıkıntı duyduklarını dile getirdi.

Görüntüleri torun sahibi tıpkı ağababa kendisine izlediğini vurgulayan Sözdinler, “Bin tıpkı ilgi ve emekle kurduğumuz Özel Çerkezköy Tevhit Endüstri Bölgesi Çocuk Yuvası ve Zaman Bakımevimizde yaşanan olaylar ve görüntüleri izlerken evvel özlük torunlarımı fikren gözyaşlarıma bilge olamadım süfli haddinden fazla sinirlendim. Kreşimize çocuklarını can fail aileler büyüklüğünde ben dahi haddinden fazla üzgünüm hem bire bir ağababa hem tıpkısı ağababa olarak. Lütfen bu konuşmalarımızı kendini aklamak isteyen tıpkı sanayicinin sözleri gibi dinlemeyin.” diye niteleyerek konuştu

Sözdinler, çalışanlarının çocuklarını konforlu ve şen ayrımsız kreşe gönül etmeleri için kar amacı gütmeden, 240 bala kapasiteli kreşi özenle dört yıl geçmiş kurduklarını tabir etti.

Yaşananların kreş idarecilerinin sözüne güvenmekten kaynaklandığını belirten Sözdinler, “Diyebilirsiniz ki hastalık denetlemediniz? Malumunuz biz rastgele işe yetişemiyoruz maatteessüf ve bazı işlerimizi de profesyoneller tarafından yönetiyoruz.” dedi.

-“İşine son sunulan sarıklı duruşma kararıyla dönmüş”

Kreşte sabık yıl birlikte yaşanan tıpkısı olayla ilişkin görevine serencam verdikleri öğretmenin murafaa kararıyla işe iadeli edildiğini anlatan Sözdinler, şunları kaydetti:

“2021 yılının meyan ayında yaşanan menfi tıpkısı olayla velinin şikayeti konusunda azrail görüntülerini incelettirdim. Velimizin bulunduğu şikayet hususunda hangi kadar birlikte bu fenomen küçümsense üstelik, çocuğun kurdele ile oyun amacı bağlandığı söylense de görüntüleri kendim da izledikten sonradan derhal öğretmenin görevine serencam verilmesini istek ettim, öğretmeni işten çıkardık. Sülale birlikte savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Biz de savcılığa doğrusu görüntüleri gönderdik.

Amma maalesef bu öğretmenimiz mahkemeye başvurarak bizim hakkımızda ve gerekse karı üzerine şikayette bulundu, murafaa görüntüleri inceledikten sonradan yanlışlık teşekkül edecek bir fon olmadığını ve işe iade kararı verdi. Biz buna rağmen bu konuyu İstinaf Mahkemesine taşıdık. ve bu öğretmeni gine ne pahasına olursa olsun görevlendirme mi kararı aldık.”

Gündeme sonuç gelen görüntülerle ilişik “olayı dalavere kapatmış”

Yaşanan sonuç hız görüntülerine yönelik ise Sözdinler, şunları kaydetti:

“Bu yılın ağustos ayında çocuklara sert davranıldığı tamlanan kreşimizde benzeri sınıftan 7 velimiz şikayete gelmiş. Bu velilerimiz antrparantez savcılığa cürüm duyurusunda da bulunmuşlar. Ancak bahsi geçen konuda ivedilikle almaç görüntülerini savcılığa ulaştırmış. Ama deminden burada benzeri dalavere zafiyeti var mı? Türkçesi ve bütün kalbimle söylüyorum. Burada tıpkısı dalavere zafiyeti var.

Çünkü ‘Almaç görüntüleri incelendi mi?’ diyerek sorulduğunda hile eliyle. ‘Efendim tığ hile marifetiyle bütün şeyleri idareciler yerine inceledik. her olumsuzluğa rastlamadık.’ denmesi üstüne bu idarecilere güvenilmiş. Olur yanlış mamul, bu kreş ve gün hizmet evinde yaşananların on paralık aması, fakatı, işte nişane şöyle oldu, böyle oldu kabilinden molekül bulunmayan, bilim yayınlanmasaydı bizim birlikte bu konudan haberimiz olmayacaktı.”

-Kreşteki kameraları aileler izleyebilecek

Sözdinler, son olayla ilgilendiren iki sarıklı, başöğretmen ve başöğretmen yardımcılarının görevden alındığının altını çizdi.

Kreşteki müşteri kayıtlarını ailelerin aktif izleyebilmelerine imkan sağlayacaklarının altını çizen Sözdinler, şöyle sürdürdü:

“ÇOSB yönetimi adına, kreşteki idarenin bizlere ilettiğine göre, izledikleri videoda erinçsiz edici bir konu olmadığı yönündeki kandırıcı bilgilerin maalesef bizleri bu noktaya getirdiğini hele terennüm etmek isterim. Kurumumuzda 100 günce almaç kayıtları vikaye edilmektedir. Azrail kayıtlarını mevzuatın umum verdiği ölçüde öz çocuklarını etkin kendisine izleyebilmeleri üzere bakanlıktan parçalanmamış girişimlerde bulunacağım.

Gerekirse geriye çevrilmiş kayıtları dilek etmeleri halinde arz etmek bizlerin görevi olacak. Yönetimimiz eğreti adına kreşe tayin yaptı. İdari soruşturmamız bile bitmeme ediyor. Bu görüngü iki öğretmenle mi vabeste, ayrıksı olumsuzluklar var mı, bunları birlikte araştırıyoruz. ‘Kreşi durdurmak mukteza mi?’ diye düşündük. Burada kıygın olacak velilerimiz var. Bunları düşünerek bu konuyu düzelmek üzere bitmeme etmeye karar verdik.”

-Sormaca başlatılmıştı

İddiaya göre, ağustos ayında çocuğunun evde oyuncak bebeği kollarını arkaya bağlayarak uyutmasını garipseyen ana nedenini sorgulamış, çocuğun kreşte bidar çocukların bu şekilde uyutulduğunu rapor etmesi konusunda iye, gayrı çocukların aileleriyle görüşmüştü. Özge velilerin dahi çocuklarından bu model dönüşler alması sonrası aileler Çerkezköy Cumhuriyet Altını Başsavcılığına başvurmuştu.

İki sarıklı hakkında anket başlatılmasının peşi sıra kreşteki düzenlilik kameralarına el konulmuş, olayla ilişik adli ve yönetimsel anket başlatılmıştı.

Share: