ABD’li tüketicilerin para şişkinliği beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

MEMLUK Model Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikan tüketicilerin güdük ve itidalli vadeli enflasyon beklentilerinin temmuzda kötü benzeri düşüş gösterdiğini bildirdi.

New York Fed, temmuz ayına ilgilendiren Bitiren Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Kısaca 1300 kademe halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 kocaoğlan kapsayan güdük vadeli medyan enflasyon beklentisi ocakta 0,6 benek azalışla yüzdelik 6,2’ye geriledi.

Şubattan bu yana en bağan seviyeye gerileyen bodur vadeli pahalılık beklentisi, haziranda yüzde 6,8 ile rekor seviyeye yükselmişti.

Gelecek 3 almanak süreci havi mutedil vadeli şişkinlik beklentisi de tıpkı dönemde 0,4 benek azalarak yüzde 3,2’ye indi.

Nisan 2021’den bu yana genişlik düşük seviyeyi kaydeden ılımlı vadeli enflasyon beklentisi haziranda yüzdelik 3,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

Harcamalardaki artışa ilgilendiren ümit üstelik bu dönemde 1,5 nokta azalarak yüzde 6,9’a geriledi.

Şişkinlik beklentilerindeki düşüşte, benzin ve gıda fiyatlarına ait beklentilerde yaşanan çöküntü çalışkan oldu.

Temmuz kocaoğlan enflasyonu çarşamba haset açıklanacak

ABD’de sabık kamer açıklayan verilere göre, Bitiren Karşılık Endeksi (TÜFE) haziranda mahiye yüzdelik 1,3 artarken, almanak yüzdelik 9,1 ile “Son Teşrin 1981’den bu yana kaydedilen en hızlı artışı” göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek yeniden 41 yılın zirvesine çıkmasının arkası sıra ÇAKER Kalıp Bankası (Fed) temmuz toplantısında dahi haziranda olduğu üzere 75 baz puanlık nema artışına gitmişti. Sonunda Fed, enflasyonu yüzde 2 hedefine kazanmak amacıyla marttan bu yana siyaset faizini mecmu 225 baz benek artırmıştı.

ESIR’da çarşamba günü açıklanacak orak ayı ayı enflasyonuna ait meydan beklentisi ise aylık yüzde 0,2 ve almanak yüzde 8,7 artarak aynı esbak aya kıyasla yavaşlama göstermesi yönünde.

FED’in atmaca tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden ciddi faiz açıklaması

 

Fed’den 75 baz puanlık Getiri artışı beklentisi artıyor

 

Share: