ABD’li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı

Apple, Amazon ve Intel 2022’nin april-haziran dönemine ait bilançolarını açıkladı.

Apple’ın 3. çeyrek geliri, geçen senenin ayrımsız dönemine nazaran yüzdelik 2 artarak 83 bilyon dolara ulaştı.

Şeriklik, güzeşte yılın nisan-haziran döneminde 81,4 milyar dolar sağlık elde etmişti.

Firmanın sabık yılın ayrımsız döneminde 21,7 milyar dolar olan kemiksiz familya ise yüzdelik 11 azalarak 19,4 bilyon dolara geriledi.

Şirketin pay başına ocak dahi bu dönemde 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

Amazon

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın nisan-haziran döneminde elde ettiği dirimsel, sabık yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki kemiksiz satışları 113,1 bilyon dolar yerine gerçekleşmişti.

Sabık yılın ikinci çeyreğinde 7,8 milyar dolarlık kar açıklayan Amazon, bu yılın tıpkı döneminde 2 milyar dolar beis ettiğini duyurdu.

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde pay başına zararı ise 0,20 dolar oldu. Amazon, sabık yılın ikinci çeyreğinde pay başına 0,76 dolar kar etmişti.

Intel

Intel da bu yılın ikinci çeyreğinde satışlarının azaldığını duyururken şirketten yapılan açıklamaya bakarak, firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği dirimlik güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 22 azalarak 15,3 milyar dolara geriledi. Şeriklik, geçen yılın nisan-haziran döneminde 19,6 milyar dolar dirimlik sağlamıştı.

Güzeşte yılın ikinci çeyreğinde 5,1 bilyon dolar kar ettiğini açıklanan Intel, bu yılın tıpkısı döneminde 454 milyon dolarlık uymazlık ettiğini bildirdi.

Şirketin pay başına zararı ise ikinci çeyrekte 0,11 dolar oldu. Intel’in behre başına aile güzeşte yılın ikinci çeyreğinde 1,24 dolar adına kaydedilmişti.

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

 

Share: