ABD’de ISM imalat endeksi 2 yılın sunma düşük seviyesinde

ISM, orak ayı ayına ait imalat endüstri endeksini açıkladı.

Buna göre, BENDE’de Hazırlık Dalavere Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, temmuzda bir eski aya kıyasla 0,2 puan azalarak 52,8’e geriledi.

Beklenenden bir iki düşüş göstermesine rağmen Haziran 2020’den bu yana genişlik düşük seviyeye gerileyen verinin 52 değerini alması öngörülüyordu.

İmalat sanayi büyümesinin ivme kaybetmeye bitmeme ettiğini gösteren dizin, haziranda 53 mesabesinde gerçekleşmişti.

Istihsal endeksi temmuzda maaş 1,4 nokta azalışla 53,5 olurken, eskimemiş siparişlere ilişik indeks 1,2 fakül azalışla 48 seviyesine düştü. İstihdam endeksi ise tıpkı dönemde 2,6 nokta artarak 49,9’a artık.

Bu dönemde imalat sanayisinin 11 ast sektörü nema kaydederken, 7 kesim küçülme gösterdi. Bu dönemde daralma gösteren sektörler; ahşap ürünleri, mobilya ürünleri, kağıt ürünleri, değişik imalatlar, esrar mahsulat, eşya, meşrubat ve tütün ürünleri ile kimyevi mahsulat oldu.

S&P Global’in imalat uran PMI verisinde süfli cepheli revizyon

Mavera yandan, S&P Global aracılığıyla açıklanan orak ayı ayına ilişkin imalat uran Satınalma Yöneticileri Endeksi ise (PMI) 52,3’ten 52,2’ye rötuşlu edildi.

Orak Ayı 2020’den bu yana yeryüzü bağan seviyeye gerileyici imalat sanayi PMI verisi, haziranda 52,7 mesabesinde gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, istihsal ve yıpranmamış siparişlerin düşüş gösterdiği belirtildi. Temenni koşulları zayıfladıkça üretimin düştüğüne belen edilen açıklamada, enflasyonist baskıların elan de hafiflediği, iştirakçi ve malzeme sıkıntısının ise devam ettiği kaydedildi.

PMI verilerinin 50 ve üstünde değerler alması sektörde “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” bel ediyor.

KÖLE’de enflasyon göstergesi 40 yılın zirvesinde

 

KÖLE Hazine Bakanı Yellen’den piyasalara moral desteği

 

Share: