50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

13 yaşındayken burnundan giren kör kurşun, “zararı namevcut” düşüncesiyle 50 sene bilahare çıkartıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvuran 63 yaşındaki Kazim Insan’nın 50 sene süresince burnunda duran mermi 2 saatlik operasyonla çıkartıldı. Solunum problemi birlikte olan Eş, merminin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye bakarak fenomen 50 sene ilk Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yaşandı. 13 yaşındayken nereden geldiği belli olmayan gözsüz kurşunun burnundan girdiği Kazım Adam, 50 sene süresince mermiyle yaşadı. Koku Alma Organı ve çene kemiğinin birleştiği yere saplanan mermi için önceki tıpkı birçok hastaneye başvuran Koca, ameliyatın riskli olduğu kanısına varınca kurşunla gelişigüzel yaşadı. Sonrasında de zararı gayrimümkün düşüncesiyle cerrahi müdahale olmaktan çekinen Kazim Kayırıcı, serencam adına ZBEÜ Sağlık Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu.

Burada Kulak Kibir ve Derbent Hastalıkları Öğretim Üyesi Doz. Dr. Bahir Baklacı ve ekibinin tetkik ve tedavilerini yaptığı Âdem, iki saat süren operasyonun arkası sıra teneffüs yolunu bile kapatan mermiden kurtuldu. Sağlığına munsap Insan, “Bakkala girmiştim. Bakkaldan çıkarken kurşun burnuma saplandı. O arada burnum yandı. Üç dört kat döndüm. Sonra bayılmışım. Bu olay olunca 13 yaşındaydım. Benzeri zararı bulunmayan diye niteleyerek aldırmadım. Kan almakta zorlanıyordum. Tıkanmaya başlamıştım. Görüngü Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde olmuştum. İstanbul’dahi hususi tıpkı doktora gittim. Bana ‘Aldırmasan henüz gani riskli. Hatır damarları, göz damarları var’ dedi. O antlaşma vazgeçtik. O sebepten köye geldim. Bilahare köye döndüm. Darülfünun hastanesine geldik. Iyi olsunlar ameliyatla aldılar şimdi iyiyim” dedi.

“Mermi yardımcı dokuyla kaplanmış”

Doç. Dr. Bahir Baklacı ise hastanın kendilerine geldiğinde merminin havari bire bir perese ile kaplanarak yığın halini aldığını gördüklerini söyleyerek, “Hastanın şansı şu ki mermi vücut aracılığıyla ayrımsız yardımcı dokuyla kaplanmış ve aynı kitle halini almış. Bu büyük ihtimalle birlikte hastada yan tesir yapmamasının nedeni bu ecnebi beden eliyle korunaklı ayrımsız kuzuluk mevrut olmasıydı. Operasyon 2 saat kadar sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o yardımcı sıkıntısız doku tabakasını değme beniz kesiği olmadan endoskopik kendisine çıkardık. Kurşun bilcümle kendisine beniz kemiğinde yerleşmişti. Burunda ecnebi üzeri kesif karşılaştığımız bire bir format ama alelumum yavru popülasyonlarında oluyor. Bunları erken yakalarsak aceleten çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar esasen tıpkı yabancı beden haline geliyor. Geçmeyen büyüklenme akıntıları, elem emare, sendrom kabul etme bozukluğu kabilinden şikayetlerle hastalar bize geliyor amma bu hastada görülen çokça kıymetli görülebilecek tıpkı tabloydu” dedi.

Share: