5 kişinin öldüğü safari kazasında cip şoförü tutuklandı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 24 Ağustos günü meydana mevrut ve 5 Iraklı turistin hayatını kaybettiği kazada cip şoförü tutuklandı.

Marmaris’teki safari gezisi sırasında cipin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 5 Irak vatandaşı turist hayatını kaybetmişti. Cip şoförü M.A., tur şirketi sahibi C.A. ve kaymakamlık sırasında seyir halinde iken araçtan savrulan turistlere çarparak durabilen makine sürücüsü A.K.T. gözaltına alınmıştı.

Bilirkişi raporu ortaya çıktı

Kazanın peşi sıra ehlihibre raporuna bakarak safari aracını kullanan şüphelinin eksiksiz detone olduğu, kazaya karışan farklı karanlık ve kat yapısının kusurlu olmadığının tayin edildiği, makine bilirkişinin yöre raporuna bakarak safari aracının mekanik alt yapısının, güvenlik kemerlerinin sağlam antrparantez lastik ve tıpkısı ekipmanının tur amacıyla makul olduğu, aracın en son Nisan 2022’de muayeneden belli belirsiz kusurlu namına geçtiği ve sürücünün kusurlu hareketlerinin kazaya, ölümlere ise güvenlik kemerlerinin muallak olmamasının sebebiyet verdiğine müteveccih dolay tabir hazırlandı. Dolay raporun hazırlanmasının peşi sıra adliyeye sevk edilen şüphelilerden, dolaşma şirketi sahibi C.A. adli taharri şartı ile salınırken, cip şoförü M.A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kazaya müdahil diğer anahtar şoförü A.K.T. ise savcılıkta alınan ifadesinin ardından başıboş bırakıldı.

Cip şoförü M.A. turistleri emniyet kemeri üstüne uyardığını sav etti

5 Iraklı turistin ölümü ile sonuçlanan kazada cip şoförünün ifadesinde daha ilk on paralık trafik kazası yapmadığını, olayın olduğu dolaşma taşıdığı turistleri kemer konusunda defalarca uyardığını, yağmur sebebi ile kayganlaşan yolda yönelteç hakimiyetini kaybederek aracın devrildiğini rapor ettiği öğrenildi. – MUĞLA

Share: