3 BİN TON KALDIRMA KAPASİTELİ ‘DENİZALTI HAVUZU SUYA İNDİRİLDİ

YALOVA’nın Altınova ilçesindeki tıpkısı tersanede, Milli Defans Bakanlığı’nca planlı projede yapımı tamamlanan ve kişi kategorisinde dünyada bir tane olma özelliğine sahip, 3 bin ton kaldırma kapasiteli ‘denizaltı havuzu’ törenle suya indirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Laedri Şirketi (ASFAT) ortada 17 Açıklık 2019’dahi imzalanan konvansiyon kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu, Yalova’nın Altınova ilçesindeki hususi benzeri tersanede törenle suya indirildi. Proje kapsamında tamamlanan denizaltı havuzu; milli denizaltı üretilmesi, denizaltıların hizmet, tamirat ve çağdaşlaşma faaliyetlerinin sürdürüldüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nın denizaltı inşa ile hizmet tamir altyapı ve kabiliyetlerinin artırılması üzere üretildi. 28 havuz personeli ve 14 denizaltı gümrük kolcusu personelini 5 dönme süresince ikmal yapmadan barındırma kapasitesine sahip havuzun boş ağırlığı 4 bin ton, kaldırma kapasitesi ise 3 bin ton. 105 metre boy, 25,1 metre genişlik ve 19,95 metre yüksekliğindeki denizaltı havuzu, 4 dizel jeneratör sebebiyle limana bağlı kalmadan de değme yerde denizaltının bakım onarım faaliyetlerini yürütebilecek.

‘DÜNYADA APAYRI ÖRNEĞİ YOK’

Projenin stratejik öneme cemaat olduğunu belirten ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, Tahtelbahir havuzumuz gereksiz ağırlığı ile 4 bin titrem geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını tahammül kapasitesine eş. Değişik havuzlardan ayıran haddinden fazla çok özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada başka ayrımsız örneği namevcut. Genişlik koskocaman özelliği havuzun kendine ilgili ayrımsız kapama sistemi olması. Hem konusunda benzeri çatımız var. Hem üstelik başında ve böylecene giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların abuhava şartlarından müstakil namına bakım ve onarımlarını ve gerekiyorsa eskimemiş düz yazı faaliyetlerini temas albeni koşuluna mecbur kalmadan yapma imkanı sağlıyor dedi.

‘MAVİ YURT HEDEFİNE BİR ADIM ELAN YAKLAŞACAĞIZ’

Kendi kategorisinde dünyanın yeryüzü kuvvetli ve balaban denizaltı havuzu olduğunu tamlayan Karaçorlu, şunları kaydetti

Çatı üzerindeki kaplama Avrupa standartlarında yalıtım yalıtkanlığına erbap. her ısı geçirgenliği namevcut. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk Loydu ile bu arada arama edildi. Bu havuzu başka havuzlardan ayıran özelliklerden tıpkısı tanesi açık denizlerde havuzlama kapasitesine sahip. 100 knot rüzgar hızı, yani erdemli aynı rüzgar hızında bile stabilizesinde her farklılık yok. Ciddiyet namına Taşmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, maksimal plonjon derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 zaman gibi bodur tıpkı sürede ulaşabiliyor. İçerisinde çokça büyük elektronik otomasyon sistemleri var. Bunlardan birkaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, su altı görüntüleme sistemi. Bunların kâffesi havuzlanan tahtelbahir ve sefine güvenliği üzere eke olan sistemler. Bu yıl içerisinde teslim etmeyi hedefliyoruz. Gökçe vatan hedefine bizi bire bir girişim henüz yaklaşacağını hedefliyoruz.Share: