3 askerin şehit düştüğü patlama davasında tanıklar dinlendi

Sakarya’da abes fişek fabrikasına ilişkin patlayıcıların, kontrollü imha için kamyondan indirildiği tam patlaması ve 3 askerin şehit olmasına ilgilendiren açılan davanın duruşmasında şevahit dinlendi. Şehremaneti personeli M.D., “Bilmediğimiz kâh patlayıcı malzemeleri kamyona yükledim. Kepçeye elle patlayıcıları yükledik, maddeler kutu içindeydi ve atıldığı için fihrist dağılıyordu. Muska şeklinde patlayıcılar vardı. Bizi yönlendiren maznun B.G.’ye sorduğumda, ‘Sigara içmeyin yeter’ diyerek söyledi” dedi.

Trap ilçesi Yukarıçalıca mevkiinde kestirmece 15 dönüm üzerine müesses anlamsız fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamada, 7 gönül hayatını kaybetmiş, 127 gönül yaralanmıştı. Meydana mevrut patlama sonrasında fabrikada hasar görmeyen patlayıcılar ise kontrollü şekilde imha yapılmak üzere Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkiine getirilmişti. Fabrikadaki patlayıcıların imha edilmek amacıyla Taşkısığı mevkiinde 9 Temmuz 2020’de saat 11.35’te kamyondan indirildiği tam bire bir patlama meydana mevrut, patlayıcıların infilak etmesi neticesinde ise 3 leşker martir reşit, kamyon şoförü ile 4 çeri yaralanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Kısık Ukubet Mahkemesince kabul edilen 18 sayfalık iddianamede, dönemin İl Cingöz Komutanı Albay C.Y. ile 3 cingöz personeli hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 sene 6’şar ayak tabanı kadar mapus cezası talebiyle sav açılmıştı.

Davanın duruşması Sakarya 1. Alçak Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Duruşmada, dönemin Sakarya İl Güllabi Komutanı Albay C.Y., Açıkgöz Yüzbaşı M.U.Y., Açıkgöz Gedikli Kıdemli Üstçavuş A.G. ve müştekiler ile avukatlar amade bulundu. Maznun Cingöz Gedikli Mümessil Astsubay Başçavuş B.G. ise duruşmaya bulunduğu ilden Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) marifetiyle katıldı. Mahkeme salonu binası zarfında ve çevresinde kolluk kuvvetlerince güvenlik önlemi makbuz.

“Benim görüngü durumunda bulunan patlayıcıların kaldırılmasıyla benzeri ilgim yoktur”

Fabrikada meydana gelen patlama sonrasında ölüm fail kişilerin kimlik tespitleri üzere bölgede görevlendirilen görüngü yeri inceleme timinde olduğunu nâkil ve duruşmaya SEGBİS yoluyla katılan tanık A.K., “Görüngü durumunda kimliği tespit edilemeyen kişilerin tespitinde vazifeli timdeydim. Timin başında 2 kıta başbuğ vardı. Biri sanık M.Y.U. ve soyadını hatırlamadığım Ö. vardı. 2 fenomen yeri incelemeci, 2 biyolog, 3 inç izci ve 5 patlayıcı konu uzmanı vardı. Kul görüngü yeri tetkik uzmanıyım. Benim fenomen durumunda mevcut patlayıcıların kaldırılmasıyla bire bir ilgim yoktur, bu işlemler patlayıcı bap uzmanları eliyle yapılıyordu. İlk gün soğutma işlemleri yapılıyordu. Sonradan İstanbul PAMİT ile F2K ile takım kurup patlayıcıların ayrıştırılmasına başlandı. Ego patlayıcıların nerede ve bittabi aktarıldığı konusunda vukuf sahibi değilim” dedi.

“Sahada irtihal edenlerin kimliklendirme görevindeydik”

Duruşmaya SEGBİS vasıtasıyla katılan tanık S.M., “Ego F2K olay yeri inceleme tim komutanıydım. Sahada irtihal edenlerin kimliklendirme görevindeydik. Fenomen yerindeki patlayıcıların yahut hafriyatların kaldırılması amacıyla Hendek Belediyesi destek veriyordu. Kimliklendirme işlemleri bahse laf olan patlamadan iki ahit geçmiş bitti ve tığ fariza yerimizden ayrıldık. Nedeniyle sevk işlemleri hakkında bilgim yoktur” diye niteleyerek konuştu.

“Bilmediğimiz bazen patlayıcı malzemeleri kamyona yükledim”

Şehremaneti personeli şahit M.D. ise kendisinin M.K. isimli şefleri marifetiyle bölgeye gönderildiğini ifade ederek, “Halen Hendek Belediyesi’nde çalışıyorum. Patlamadan sonraları ilk günden beri üretimlik sahasında görev yaptım. Bilmediğimiz bazen patlayıcı malzemeleri kamyona yükledim. Fariza yaptığım müddet boyunca bütün kamyona patlayıcı yükledim. Görüngü günü ise müşteki F. ile Hendek Belediyesi’ne ilgilendiren kamyona patlayıcı yön yükledim. Kepçeye elle patlayıcıları yükledik, maddeler kutu içindeydi ve atıldığı için katalog dağılıyordu. Muska şeklinde patlayıcılar vardı. Bizi yönlendiren maznun B.G.’ye sorduğumda, ‘Sigara içmeyin yeter’ diye söyledi. Ego kepçeyle yüklediğim için kısaca 3 metreden patlayıcıları kamyona bırakıyordum. ikinci kamyonda ise kazmaç ile düşürmeden doldurduk. Ben hoppadak maznun B.G.’den irade aldım” şeklinde konuştu.

“Ego yemeden içmeden sonuç aktarılma akıbet kamyona patlayıcıları yükledim”

Fabrikada meydana mevrut patlamanın sonrasında bölgede fariza kayran uray çalışanı şahit H.A., “Halen Hendek Belediyesi’nde çalışıyorum. İlk bölüm coşkunluk cihetiyle ara sıra binalara girilemiyordu. Yadımlama yaptım ve coşkunluk söndürüldü. Ben hoppadak akıbet gün akıbet kamyona patlayıcıları yükledim. Bu kamyona yüklememi ise B.G. istedi. Elan ilk âdeta hareket makineleriyle yükleniyordu. Benim yüklediğimde daha barutlu patlayıcılar vardı, o yüzden ekskavatör ile yüklememi istediler” ifadelerini kullandı.

“Maznun B.G. bana bire bir kamyonun olduğunu ve yegâne henüz ihtiyaç olduğunu söyledi”

Fabrikada meydana gelen patlamada kayran güvenliğinden sorumlu olduğunu nâkil tanık M.K., “Halen Geyve İlçe Cingöz Komutanlığı görevindeyim. O dönme Sapanca’dan Geyve’ye bakir atanmıştım. Patlama sonrasında üretimlik sahasında güvenliği ahzetmek amacıyla İ Güllabi Komutanlığı aracılığıyla görevlendirildim. Maznun B.G. bana aynı kamyonun olduğunu ve bir tane elan ihtiyaç olduğunu söyledi. Ancak bana kamyonun niteliği ve özelliğinden bahsetmedi. Bende özlük gözcü astsubayımdan Hendek İlçe Açıkgöz Komutanlığı’na ulaşmasını ve kamyon talebini iletmesini söyledim” dedi.

Mahkeme ertelendi

Bazı sanık avukatları, aleyhe cebin olan söylemleri kabul etmediklerini belirtti. Görüşünü açıklayan sumhuriyet savcısı ise tanıkların beyanlarında adı sabık kişilerin şahit olarak dinlenmesini ve yarım hususların giderilmesi talebinde bulundu. Duruşma heyeti ise bahse bahis olan olayda tanıkların beyanlarında ismi geçen kişilerin tanık olarak dinlenmesine ve sakim hususların giderilmesine değişmeyen vererek, duruşmayı 13 Haziran’a erteledi. – SAKARYA

Share: