3 Açıklık Dünya Engelliler Haset programı düzenlendi

Şırnak’ta 3 Ara Acun Engelliler Günü nedeniyle Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda birlikte program düzenlendi.

Vali Osman Bilimci, programda, Türkiye’nin yaklaşık 8 milyon nüfusunun sakat olduğunu, birer mânialı adayı namına onları herhangi bir zaman dolgunca anlamaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 20 sene öncesine bakarak herhangi bir konuda olduğu kadar engelliler üzerine de ağır mesafeler aldığını belirten Âlim, şunları kaydetti:

“Eskiden devletin gelişigüzel yasası da desteği da yoktu. Aileler mânialı çocuklarını evlerden idrak etmek istemiyorlardı. Haddinden Fazla şükür zaman engellilerin maaşından tutun, bakılmasına büyüklüğünde devletimiz arz ücra köyünden genişlik merkezi yere büyüklüğünde seçme birini sahipleniyor. Dünyada yaşıt olabilecek icraat yapıyor.”

Etkinlikte, sakat ayrıntılar marifetiyle mütenevvi oyun ve dans gösterileri yapıldı.

Programa, Şehremaneti Komutan Vekili İhsan Gören, Şırnak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eyüp Mustafa Eyyuboğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Al, Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adak Tatar, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, gurur temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: