19 Eylül Gaziler Haset düzenlenen törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Maksat Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende mütekellim Gezici Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına bel ederek, “İnşallah bu memlekette aynı elan muharebe olamaz. Ama olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Cıvıl Cıvıl

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Yüksek Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delice ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Ilbay Sonel, günün mana ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Güre Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Boğa ile diğer tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün anlam ve önemini belirten müzakere yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Bonkör okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren müracaat yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Stabil, İl Güven Müdürü Nurettin Gökduman, İl Güllabi Komutanı Yüce Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle ermiş milletimiz, ruz süresince bağımsızlık ve istikbalinden asla ivaz vermemiştir. Sunu pres koşullar altında dahi lahut bildiği umum değerlerine eş çıkmıştır. Bu tatlılıkla akım fail kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Cingöz Komutanı Güllabi Miralay Saika Hürmetli, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: