12 yaşında 5 betik yazan bala fuarın gözdesi oldu

12 yaşında 5 mektup yazan yavru fuarın gözdesi oldu

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’bile planlı 5’inci Millî Pusula Fuarında 12 yaşında, 5 kitap yazan yavru bağlam odağı oldu.

Şanlıurfa, Türkiye’nin yer nazik kitap fuarına karı sahipliği yapıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla kentte bu sene 5’incisi planlı kitap fuarına vatandaşlar kilolu bağlam gösterdi. 100 kitap evi ve 166 yazarın katıldığı 5. Ulusal Pusula Fuarı, kitapseverler amacıyla kapılarını açtı.

Fuarın genişlik beribenzer yazarı

Anaokulunda kıraat yazmayı öğrenen ve henüz ilkokul bir numara sınıftan itibaren pusula yazmaya başlayan Adıyamanlı ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Hüseyin Mirhat Ateşin, yazdığı 5 kitabıyla fuardaki yerini aldı. Nazik, aşağı rastgele yaştan okuyucunun ilgisini calip adi Mirhat’ın standı ilişki odağı oldu. Dokunaklı ziyaretçi akınına uğrayan stantta edip Mirhat Coşkun, mektup yemeni serüvenini ve tezkere okumanın önemini ziyaretçilerine aktardı. “Alp Denizci” adını verdiği evvel kitabını ilkokul bir numara sınıfa giderken yazan Hüseyin Mirhat Ateşli, elan bilahare “Gizemli Orman”, “Bataklıkta Bir Dolaşma” ve “İki Hırsız Tıpkı Bala” ünlü hikaye kitaplarını tamamladı. Bu kitapları piyasaya çıkan Hüseyin Mirhat Ateşin’un farklı benzeri kitabının ise baskıya hazırlandığı öğrenildi.

Alçak sargı zımnında bahtiyar olduğunu belirten Mirhat Ateşin, “Bugün Şanlıurfa Tezkere Fuarına geldik. Burada bir nice okurla tanıştık. Kitaplarımı kayran, okuyan ayrımsız güruh okurlarımla tanıştım, güzel aynı gündü. Tıpkı zamanda 101’inci söyleşimi da yapmış oldum. Benden şişman, benden küçük, yaşıtlarım ve öğretmenlerimizle sunturlu sohbetler ettik. Onlara buradan çokça teşekkürname ediyorum. Bizi görüşme eden ziyaretçilerimize sevdiği kitapları günde yer az yarım saat okumaları tavsiyesinde bulundum. Herkese teşekkürname ederim” dedi.

Standı öğrencileriyle birlikte musahabe eden öğretmen Adlar Akpınar, “Tığ bugün Türkiye’nin yer gerçekten yazarı olan Hüseyin Mirhat Coşkun’u ziyarete geldik. Öğrencilerimize benzer dokuma etmesi açısından kendisini görüp, arkadaşça etmelerini, kitap yazarken neler düşündüğünü ne duygularla yazdığını öğrenmelerini istedik. Bu anlamda çocuklarımız da çokça mutlu oldular, çok sevindiler. Biz birlikte Süleymaniye Ortaokulu yerine Hüseyin Mirhat Ateşin kardeşimizi tebrik ediyoruz. İnşallah çocuklarımıza üstelik örnek olacak daha çok yazarımız evet” diyerek konuştu.

5. Ulusal Şanlıurfa Betik Fuarı 11 Aralık’a kadar 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürecek.

Share: